Pojęcie "dochód" w rozumieniu art. 8 ust. 3 u.p.s.; kryteria i zasady ustalenia dochodu
Kryterium dochodowe świadczeń z pomocy społecznej (art. 8 u.p.s.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 8 ust. 3 u.p.s. za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o: miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu, składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach oraz kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Stosownie do postanowień art. 8 ust. 4 tej ustawy do dochodu ustalonego zgodnie z ust. 3 nie wlicza się wymienionych w nim świadczeń
Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2024 r., I OSK 191/24
Standard: 85169 (pełna treść orzeczenia)
W zamkniętym katalogu przychodów, których nie wlicza się do dochodu osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej, ustawodawca nie umieścił świadczeń z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w tym emerytury. Przy tak zdefiniowanym dochodzie nie ulega wątpliwości, iż do dochodu uzyskiwanego przez skarżącego należy zaliczyć kwotę emerytury przyznanej na mocy decyzji ZUS.
Wyrok WSA z dnia 26 listopada 2024 r., II SA/Łd 627/24
Standard: 85553 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86487
Standard: 85513
Standard: 85290
Standard: 85264