Uznanie administracyjne w zakresie rozstrzygnięcia wydawanego na podstawie art. 50 ust. 1 i 2 u.p.s

Pomoc w formie usług opiekuńczych (art. 50 u.p.s.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Rozstrzygnięcie wydawane na podstawie art. 50 ust. 2 u.p.s. korzysta z tzw. uznania administracyjnego. Przepis art. 50 ust. 2 u.p.s. wskazuje bowiem nie na obowiązek przyznania usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych, ale na taką dopuszczalność. Oznacza to, że sąd administracyjny kontrolujący decyzję wydaną na wspomnianej podstawie administracyjnej przede wszystkim ma obowiązek ustalić, czy postępowanie dowodowe w sprawie zostało prawidłowo przeprowadzone, a ocena dowodów i uzasadnienie decyzji nie wskazują, że została ona podjęta w sposób dowolny.

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2024 r., I OSK 215/24

Standard: 85167 (pełna treść orzeczenia)

Przyznanie pomocy w formie usług opiekuńczych na podstawie art. 50 ust. 2 u.p.s. w odróżnieniu od przyznawania takiej pomocy osobom samotnym na podstawie ust. 1 powołanego artykułu pozostawione jest uznaniu organu administracji.

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2023 r., I OSK 1912/22

Standard: 85314 (pełna treść orzeczenia)

Art. 50 ust. 1 i 2 u.p.s., który wprowadza kryteria obligatoryjnego i fakultatywnego przyznania usług opiekuńczych. Konieczność wydania decyzji w przedmiocie przyznania tych usług, a możliwość jej wydania, a więc zastosowania uznania administracyjnego, w zasadzie różnicuje jedynie status rodzinny wnioskodawcy. W przypadku, gdy o usługi opiekuńcze ubiega się osoba, która faktycznie wymaga pomocy innych osób i jest osobą samotną w rozumieniu art. 6 pkt 9 u.p.s. organ administracji publicznej nie ma wyboru decyzyjnego w tym przedmiocie. Natomiast organ administracji publicznej może przyznać takie usługi osobie, która wymaga pomocy innych osób w przypadku, gdy rodzina - a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni - nie mogą jej takiej pomocy zapewnić. Decyzja wydana na podstawie art. 50 ust. 2 u.p.s. jest bowiem decyzją uznaniową, nie jak w przypadku regulacji z art. 50 ust. 1 u.p.s.- obligatoryjną.

Wyrok WSA z dnia 10 października 2017 r., II SA/Łd 562/17

Standard: 85319 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 159 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85773 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 89 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85774 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 148 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85775 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.