Obowiązek współdziałania z pracownikiem socjalnym lub asystentem rodziny w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej (art. 4 u.p.s. i art. 11 ust. 2 u.p.s.)

Rodzinny wywiad środowiskowy (art. 107 u.p.s.) Odmowa świadczeń w związku z marnotrawieniem przyznanych środków lub brakiem współdziałania z organem (art. 11 u.p.s.) Obowiązek współdziałania osób i rodzin korzystające z pomocy społecznej w przezwyciężaniu trudności (art. 4 u.p.s.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Nie wszystkie rodzaje usług wynikają z orzeczenia albo zaświadczenia lekarskiego. Zatem nie w każdym przypadku żądanie takiego orzeczenia albo zaświadczenia przez organy prowadzące postępowanie będzie zasadne.

Nieprzekazanie przez skarżącego niewymaganego w warunkach rozpoznawanej sprawy zaświadczenia lekarskiego nie może świadczyć o braku współdziałania wnioskodawcy w rozumieniu art. 11 ust. 2 u.p.s. Skoro bowiem zaświadczenie to należało uznać za zbędne z punktu widzenia usług objętych wnioskiem, to nieprzedstawienie go nie może być uznane za równoważne formom odmowy współdziałania wskazanym w tym przepisie. 

Wprawdzie skarżący wskazał w piśmie z 5 stycznia 2023 r., że wnioskowane przez niego usługi mieszczą się w § 1 pkt 1 lit. c i e oraz pkt 2 i 4 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. Nr 189 poz. 1598, z późn. zm.), ale jednocześnie w piśmie tym wskazał, o jakie konkretnie usługi występuje. Analiza tych usług nie wskazuje, aby do ich przyznania niezbędne było ich potwierdzenie stosownym orzeczeniem lub zaświadczeniem lekarskim. Oznacza to, że brak dokumentu żądanego przez organ pierwszej instancji w toku postępowania administracyjnego nie może być przyczyną odmowy przyznania wnioskowanych usług.

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2024 r., I OSK 215/24

Standard: 85166 (pełna treść orzeczenia)

Brak aktywności w pokonywaniu niepomyślności życiowych ze strony wnioskodawcy uprawnia organ do powstrzymania się od udzielenia świadczenia.

W art. 4, który nakłada na osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej obowiązek współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Brak współdziałania osób korzystających z pomocy może być podstawą weryfikacji decyzji przyznających świadczenia, może też przesądzić o odmowie ich udzielenia (art. 11 u.p.s.).

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2024 r., I OSK 325/24

Standard: 85270 (pełna treść orzeczenia)

Współdziałanie osoby ubiegającej się o pomoc należy rozumieć gotowość do podjęcia współpracy z pracownikiem socjalnym oraz skorzystanie z jego uzasadnionych i rozsądnych propozycji pomagających osobie przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe, w jakich się znalazła w celu "wyjścia" z systemu pomocy społecznej i umożliwienia samodzielnego i odpowiedzialnego życia w społeczeństwie (por. np. wyrok WSA w Gdańsku z 5 lipca 2023 r., III SA/Gd 1015/22). Występując o udzielenie wsparcia na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej, wnioskodawca musi akceptować reguły procedowania w tej materii. Oznacza to, że zobligowany jest do współdziałania z pracownikiem socjalnym. Natomiast skarżący błędnie przyjmuje, że to pracownik socjalny ma z nim współpracować.

Bierna bądź roszczeniowa postawa podmiotów objętych pomocą może spowodować odmowę przyznania świadczenia bądź wstrzymanie jego wypłaty.

Wyrok WSA z dnia 1 sierpnia 2024 r., II SA/Lu 150/24

Standard: 85715 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 50 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85144 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 122 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85110 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 343 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85112 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 52 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85117 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 78 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85687 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 122 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85736 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 163 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85118 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 138 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85113 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 280 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85729 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 167 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85336 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 64 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85812 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.