Kryterium dochodowe przyznania zasiłku stałego

Zasiłek stały (art. 37 u.p.s.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Decyzja wydawana w przedmiocie zasiłku stałego ma charakter związany a przesłanki przyznania zasiłku są wymienione łącznie i każda z nich wymaga spełnienia, do przesłanek tych należy też, aby dochód osoby był niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, dochód ten wynika zaś art. 8 ust. 1 pkt 1 u.p.s. i wynosił w dacie orzekania 776 zł. W sytuacji, gdy dochód skarżącego jest wyższy, brak było podstaw do przyznania zasiłku stałego.

Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2024 r., I OSK 1918/23

Standard: 85101 (pełna treść orzeczenia)

Nie ma podstaw prawnych, by pomijać przy określaniu dochodu (mającego wpływ na wysokość zasiłku stałego po myśli art. 37 ust. 2 pkt 1 u.p.s.) kwotę otrzymywanego na mocy odrębnej decyzji dodatku mieszkaniowego. Z tego powodu dodatek mieszkaniowy otrzymywany przez skarżącą stanowi jej dochód, który należy uwzględnić dla potrzeb ustalenia wysokości zasiłku stałego.

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2023 r., I OSK 188/21

Standard: 85296 (pełna treść orzeczenia)

Z art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej wynikają dwie przesłanki, które muszą być spełnione łącznie, aby możliwe było uzyskanie zasiłku stałego. Po pierwsze, całkowita niezdolność do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawność. Po drugie, spełnienie warunków określonych w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej (kryterium dochodowe), tj. ustalenie, że dochód osoby ubiegającej się o zasiłek stały oraz dochód na osobę w rodzinie jest niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, określonego zgodnie z zasadami zawartymi w art. 8 ust. 1 pkt 2.

Wyrok SN z dnia 5 listopada 2020 r., I OSK 2015/20

Standard: 85111 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 73 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85515 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.