Właściwość organu w przedmiocie umorzenia należności
Umorzenia zobowiązań dłużnika alimentacyjnego z tytułu wypłaconych z funduszu alimentacyjnego świadczeń (art. 30 u.p.o.u.a.)
Nie ulega wątpliwości, że przepis art. 30 ust. 1 ustawy może być stosowany wyłącznie przez organ właściwy dłużnika, zaś kompetencje określone w art. 30 ust. 2 ustawy znajdują się w obszarze właściwości rzeczowej organu właściwego wierzyciela. Podane pojęcia zostały przez ustawę jasno zdefiniowane. Organem właściwym dłużnika, w myśl art. 2 pkt 9 ustawy, jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego. Natomiast organem właściwym wierzyciela jest wójt, burmistrza lub prezydent miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej, co wynika z definicji ustawowej z art. 2 pkt 10 ustawy.
Zatem kompetencje do wydania decyzji wynikające z art. 30 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy, co do zasady, dotyczą dwóch różnych organów, aczkolwiek może wystąpić sytuacja, że organ właściwy wierzyciela może być jednocześnie organem właściwym dłużnika. Sytuacja taka będzie miała miejsce, jeżeli organ jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zarówno osoby uprawnionej, jak i dłużnika alimentacyjnego.
Wyrok WSA z dnia 14 maja 2024 r., II SA/Rz 138/24
Standard: 84769 (pełna treść orzeczenia)
Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, dłużnik alimentacyjny jest obowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Organem właściwym wierzyciela w postępowaniu, które ma na celu ściągnięcie należności z funduszu alimentacyjnego, jest zatem ten sam organ, który świadczenia te z funduszu przyznał, a następnie wypłacał. Ma on te same prawa co wierzyciel uprawniony (art. 27 ust. 3a) i jest organem właściwym wierzyciela uprawnionym do rozpatrzenia w I instancji wniosku dłużnika złożonego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy. Bez znaczenia dla właściwości tego organu jest zatem to, że osoby uprawnione, czyli w tym przypadku dzieci skarżącego, zmieniły miejsce pobytu i nie mieszkają już na terenie Gminy I.. Organ właściwy wierzyciela ustalany jest bowiem w dacie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Wyrok WSA z dnia 21 czerwca 2022 r., II SA/Ke 119/22
Standard: 84825 (pełna treść orzeczenia)