Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego (art. 15 ust. 1 u.p.o.u.a.)

Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (art. 15 u.p.o.u.a.) Wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego (art. 3 u.p.o.u.a.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Analizując sytuację faktyczną osoby wnioskującej o przyznanie jej świadczenia z funduszu alimentacyjnego, czyli rodzica samotnie wychowującego dziecko, który ma trudności z uzyskaniem od zobowiązanego zasądzonych alimentów, organy administracji powinny rozpatrywać tę sytuację nie tylko w kontekście literalnego brzmienia przepisów u.p.o.u.a., lecz z uwzględnieniem ww. zasad konstytucyjnych, celów wymienionych w preambule ustawy oraz zasad postępowania administracyjnego, w szczególności art. 7 k.p.a.

Wyrok WSA z dnia 29 listopada 2024 r., II SA/Gd 471/23

Standard: 84784 (pełna treść orzeczenia)

W myśl art. 98 § 1 k.r.o., jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską rodziców, oboje oni są przedstawicielami ustawowymi dziecka. Ustawodawca nie wskazał, że bycie przedstawicielem ustawowym dziecka jest limitowane stanem władzy rodzicielskiej, z wyłączeniem tego stanu, kiedy jest się jej pozbawionym. Nie można zatem wyprowadzić wniosku, że ograniczona władza rodzicielska pozbawia rodzica prawa do reprezentowania dziecka.

Wyrok WSA z dnia 29 lipca 2022 r., II SA/Po 332/22

Standard: 84820 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 120 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84764

Komentarz składa z 377 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84763

Komentarz składa z 434 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84783

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.