Okres świadczeniowy (art. 2 pkt 8; art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 3 - 8 u.p.o.u.a.)
Okresowość i wymagalność świadczeń (art. 20 u.p.o.u.a.) Definicje (art. 2 u.p.o.u.a.) Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przepisy u.p.o.u.a. nie przewidują instytucji kontynuacji świadczenia alimentacyjnego. Chcąc uzyskać świadczenie wnioskodawca zawsze musi złożyć stosowny wniosek wraz z wymaganymi dokumentami, dotyczy to również sytuacji, gdy świadczenie alimentacyjne przyznane było stronie w poprzednim okresie świadczeniowym lub wniosek jest składany w trakcie okresu świadczeniowego.
Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie wymaga od wnioskodawcy precyzowania okresu, na jaki żąda on przyznania świadczenia, ponieważ początek i koniec tego okresu jest ustalany na podstawie art. 2 pkt 8 w zw. z art. 18 ust. 1 tej ustawy.
Początek okresu świadczeniowego zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, ale może najwcześniej zostać ustalony na 1 października. Z kolei koniec okresu świadczeniowego został przez ustawodawcę ustalony na 30 września następnego roku kalendarzowego (o ile nie wystąpią okoliczności powodujące ustanie albo wstrzymanie wypłaty świadczenia w całości lub w części).
Określony w ustawie termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia ma charakter terminu materialnoprawnego co oznacza, że jego upływ powoduje utratę przez stronę prawa domagania się przyznania określonego uprawnienia, taki charakter terminu powoduje, że nie podlega on przywróceniu.
Wyrok WSA z dnia 17 listopada 2021 r., II SA/Go 796/21
Standard: 84762 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy art. 2 pkt 8 w związku z art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 3 p.o.u.a. nie uniemożliwiają złożenia wniosku tyczącego trwającego okresu świadczeniowego, nawet wówczas gdy istnieje już możliwość złożenia wniosku na kolejny okres zasiłkowy wynikająca z art. 20 ust. 3 p.o.u.a. Rozstrzygający jest w tym zakresie art. 18 ust. 1 p.o.u.a. pozwalający ustalić prawo do przedmiotowego świadczenia na okres świadczeniowy począwszy od miesiąca, w którym wpłynął do organu wniosek wierzyciela, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu.
Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2020 r., I OSK 3942/18
Standard: 84651 (pełna treść orzeczenia)