Aktualizacja bieżąco wypłacanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego (art. 29 ust. 1 u.p.o.u.a.)

Zmiana w wysokości świadczeń z funduszu na skutek zmiany wysokości zasądzonych alimentów; zwrot świadczeń pobranych po uchyleniu obowiązku alimentacyjnego(art. 29 u.p.o.u.a.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Celem art. 29 ust. 1 u.p.o.u.a. jest aktualizacja bieżąco wypłacanych świadczeń z funduszu, osobom do tego uprawnionym. W art. 10 ust. 1 u.p.o.u.a. ustawy ustawodawca powiązał wysokość kwot miesięcznego świadczenia wypłacanego przez organ z wysokością kwoty, jaką dłużnik uiszczałby na rzecz wierzyciela, gdyby egzekucja była prowadzona skutecznie, czy też gdyby zobowiązania alimentacyjne regulował dobrowolnie.

Wykładni przepisów u.p.o.u.a. należy dokonywać z uwzględnieniem powyższego stanowiska.

Celem u.p.o.u.a. jest wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z powodu niemożności wyegzekwowania środków na bieżące utrzymanie od osób zobowiązanych do alimentacji. Wskazane wsparcie realizowane jest w formie świadczenia z funduszu alimentacyjnego, przysługującego w wysokości bieżąco ustalanych alimentów.

Zmiany wysokości alimentów, mające wpływ na prawo do tego świadczenia, muszą powodować reakcję ze strony właściwych organów, które zobowiązane są do czuwania nad prawidłowością wydatkowania środków publicznych w tym zakresie. Podstawą prawną do ich działania staje się art. 29 u.p.o.u.a. Rola tego przepisu polega na aktualizacji bieżąco wypłacanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego z racji zmian w wysokości alimentów, dokonywanych na podstawie wystawionych przez uprawnione podmioty tytułów wykonawczych.

Pod pojęciem zmiany wysokości zasądzonych alimentów należy rozumieć wydanie tytułu wykonawczego, obniżającego bądź podwyższającego wysokość alimentów, ponieważ zmiana w wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest możliwa wyłącznie wówczas, gdy organ będzie dysponował tytułem wykonawczym. W konsekwencji za sam dzień zmiany należy uznać datę, w której możliwe będzie wydanie tytułu wykonawczego, co pozwala na ukształtowanie sytuacji prawnej wierzycieli alimentacyjnych w sposób zgodny z celami u.p.o.u.a. (por. wyroki NSA z 12 czerwca 2015 r., I OSK 2081/13, z 13 maja 2016 r., I OSK 1900/14 i I OSK 1913/14 oraz wyroki WSA w: Poznaniu z 31 maja 2011 r., II SA/Po 204/11, Gliwicach z 10 czerwca 2014 r., IV SA/Gl 1015/13 oraz Olsztynie z 24 czerwca 2014 r., II SA/Ol 532/14).

Skoro celem omawianego przepisu jest aktualizacja bieżąco wypłacanych świadczeń alimentacyjnych, to nie może on mieć zastosowania w przypadku dokonania przez sąd rodzinny zmiany wysokości alimentów z mocą wsteczną.

Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2021 r., I OSK 2370/20

Standard: 84605 (pełna treść orzeczenia)

Regulacje ustawy o pomocy osobom upranionym do alimentów w sposób jednoznaczny przesądzają zarówno o niedopuszczalności wypłacania z funduszu alimentacyjnego świadczeń z tytułu alimentów ustalonych przez sąd powszechny z datą wsteczną (i co za tym idzie za okres poprzedzający datę złożenia wniosku), jak i potwierdzają, iż wolą ustawodawcy było wyłącznie zapewnienie osobom uprawnionych świadczeń bieżących w wysokości odpowiadającej (uwzględniając górny limit wysokości), temu co dłużnik alimentacyjny winien przekazywać dobrowolnie zobowiązanemu, a czego nie udało się skutecznie wyegzekwować.

Art. 29 ust. 1 u.p.o.u.a. zawiera potwierdzenie powyższej zasady wypłaty świadczeń wskazując, iż zmiany w wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego na skutek zmiany wysokości zasądzonych alimentów dokonuje się po wpływie tytułu wykonawczego do komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana wysokości zasądzonych alimentów. Taka regulacja uzasadniona jest celem bieżącego zaspokajania potrzeb wierzyciela alimentacyjnego w wysokości aktualnie ustalonych alimentów, to jest takiej jaką dłużnik uiszczałby na rzecz wierzyciela.

Wyrok WSA z dnia 24 czerwca 2014 r., II SA/Ol 532/14

Standard: 84617 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 323 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84608

Komentarz składa z 84 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84611

Komentarz składa z 92 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84678

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.