Dokonywanie przez dłużnika wpłat z góry za dwa lub więcej miesięcy w okresie 6 miesięcy w świetle art. 5 ust. 3a u.p.o.u.a.)

Czynności organu właściwego dłużnika (art. 5 u.p.o.u.a.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Brzmienie art. 5 ust. 3a ustawy nie stoi na przeszkodzie dokonywaniu przez dłużnika wpłat z góry za dwa lub więcej miesięcy, w okresie 6 miesięcy, o których mowa w tym przepisie.

Z właściwości i celu zobowiązania alimentacyjnego - obejmującego obowiązek dostarczania środków utrzymania - wynika, że termin spełnienia przez dłużnika pieniężnego świadczenia alimentacyjnego jest terminem zastrzeżonym w istocie na korzyść dłużnika. Oznacza to, że dłużnik może spełnić swoje świadczenie wcześniej i nie stanowi to wówczas nienależytego wykonania zobowiązania. Zarazem świadczenie tak spełnione nie kwalifikuje się jako nienależne, co wyłącza możliwość żądania jego zwrotu przez dłużnika (zob. art. 411 pkt 4 k.c.).

Spełnienie świadczenia alimentacyjnego (pieniężnego) przed terminem jego wymagalności musi być traktowane na równi ze spełnieniem świadczenia w terminie. To zaś oznacza, że dłużnik alimentacyjny uiszczający świadczenia alimentacyjne z góry za jeden, dwa lub więcej miesięcy, powinien być uznawany za dłużnika wywiązującego się ze zobowiązań alimentacyjnych, w rozumieniu art. 5 ust. 3a ustawy w każdym z tych miesięcy. W takim przypadku możliwe jest zatem skorzystanie przez dłużnika alimentacyjnego z dobrodziejstwa art. 5 ust. 3a ustawy (por. wyroki WSA w Poznaniu z dnia 25 marca 2022 r. sygn. akt II SA/Po 775/21, WSA w Olsztynie z dnia 21 października 2021 r., II SA/Ol 623/21).

Powyższa zasada nie działa w przypadku dokonania wpłat po terminie płatności zobowiązania alimentacyjnego.

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2023 r., I OSK 2097/22

Standard: 84572 (pełna treść orzeczenia)

Spełnienie świadczenia alimentacyjnego (pieniężnego) przed terminem jego wymagalności musi być traktowane na równi ze spełnieniem świadczenia w terminie. To zaś oznacza, że dłużnik alimentacyjny uiszczający świadczenia alimentacyjne z góry za jeden, dwa lub więcej miesięcy, powinien być uznawany za dłużnika wywiązującego się ze zobowiązań alimentacyjnych, w rozumieniu art. 5 ust. 3a u.p.o.u.a., w każdym z tych miesięcy. Zatem także w takim przypadku możliwe jest skorzystanie przez dłużnika alimentacyjnego z dobrodziejstwa art. 5 ust. 3a u.p.o.u.a.

Wyrok WSA z dnia 25 marca 2022 r., II SA/Po 775/21

Standard: 84579 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 180 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84578

Komentarz składa z 385 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84831

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.