Decyzja mająca za przedmiot obowiązek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia
Zwrot nienależnie pobranego świadczenia (art. 23 u.p.o.u.a.)
Strona zobowiązana do zwrotu określonych w decyzji kwot, zapoznając się z treścią rozstrzygnięcia, powinna uzyskać informacje pozwalające jej na zapoznanie się z argumentacją organu popartą przywołaniem określonych okoliczności i dowodów stwierdzających ich istnienie wraz ze wskazaniem przepisów prawa nakazujących organowi przyjęcie takiego a nie innego stanowiska.
Decyzja mająca za przedmiot obowiązek zwrotu konkretnych kwot, winna wskazywać w swej treści nie tylko wysokość należności głównych, którymi są wartości pobranych nienależnie świadczeń w poszczególnych miesiącach, ale winna wskazywać także co najmniej okres za jaki powinny być naliczone odsetki ustawowe za opóźnienie, które zgodnie z art. 23 ust. 7 ustawy naliczane są od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu po dniu wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do dnia spłaty. W tej sytuacji organ winien wskazać wysokości należności głównych, którymi będą wysokości poszczególnych świadczeń wypłaconych za każdy z miesięcy wraz z podaniem okresu, za jaki należy naliczyć odsetki ustawowe.
Wyrok WSA z dnia 17 października 2018 r., I SA/Wa 2128/17
Standard: 84564 (pełna treść orzeczenia)
Postępowanie o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia jest odrębnym postępowaniem w stosunku do wznowienia postępowania dotyczącego przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a więc są one przedmiotowo różnego rodzaju. Wynik postępowania po jego wznowieniu i wydana, na podstawie art. 151 § 1 pkt 2 kpa, decyzja uchylająca dotychczasową decyzję o przyznaniu prawa do świadczenia alimentacyjnego i odmawiająca przyznania prawa do tego świadczenia, daje dopiero podstawę do wszczęcia postępowania w przedmiocie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2017 r., I OSK 3002/15
Standard: 84657 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 84771