Dochód i dochód w rodziny w rozumieniu art. 2 pkt 4 i 5 u.p.o.u.a.)

Definicje (art. 2 u.p.o.u.a.) Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (art. 9 u.p.o.u.a.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Dochodem w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, do której definicji odsyłał obowiązujący w dacie wydania zaskarżonej decyzji art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o u.p.o.u.a. są co do zasady te przychody, które w danym roku podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W praktyce to przepisy podatkowe decydują do jakiego roku kalendarzowego należy zaliczyć uzyskiwane dochody (przychody).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Stosownie natomiast do art. 12 ust. 1 powołanej ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wyrok WSA z dnia 13 marca 2024 r., I OSK 400/23

Standard: 84549 (pełna treść orzeczenia)

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w kwestii definicji legalnych pojęć "dochód" (art. 2 pkt 4), "dochód rodziny" (art. 2 pkt 5) literalnie odsyła do przepisów ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Stosownie do art. 3 pkt 1 u.ś.r. ilekroć w ustawie jest mowa o dochodzie - oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób, m.in. przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.), pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne (lit. a) oraz inne (enumeratywnie wymienione) dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym alimenty na rzecz dzieci (lit. c. tiret 14). Analogicznie przedstawia się również brzmienie art. 2 pkt 5a ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz art. 2 pkt 2a u.ś.r., a zatem konsekwentnie należy obydwa przepisy interpretować.

Wyrok NSA z dnia 28 września 2023 r., I OSK 1656/21

Standard: 84580 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 243 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84620

Komentarz składa z 188 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84653

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.