Dochód uzyskany przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy (art. 9 ust. 4 i 4a u.p.o.u.a.)

Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (art. 9 u.p.o.u.a.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zestawienie treści art. 9 ust. 4a z ustawowymi definicjami pojęć "dochód rodziny" i "dochód członka rodziny" prowadzi do wniosku, że w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku poprzedzającym okres świadczeniowy, przeciętny miesięczny dochód osiągnięty przez niego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy należy powiększyć o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty. Ustalając natomiast wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie, trzeba ustalić dochód każdego z członków rodziny, następnie dochody te zsumować i podzielić przez liczbę osób w rodzinie.

Wyrok NSA z dnia 26 października 2023 r., I OSK 1930/21

Standard: 84696 (pełna treść orzeczenia)

Pierwszą przesłanką wynikającą z art. 9 ust. 4a ustawy jest osiągnięcie dochodu w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu. Kolejnym warunkiem wynikającym z art. 9 ust. 4a ustawy jest kontynuacja uzyskiwania dochodu osiągniętego zgodnie z warunkiem pierwszym także w okresie, na jaki ustalane (lub weryfikowane) jest prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Chodzi tu o dochód z tego samego źródła, jak i w dotychczasowej wysokości. Taka interpretacja art. 9 ust. 4a ustawy wynika z celu, jakiemu służy instytucja dochodu utraconego i dochodu uzyskanego, a jest nim urealnienie sytuacji dochodowej świadczeniobiorcy na dzień przyznawania, czy wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Oznacza to, że uzyskanie dodatkowego dochodu przez członka rodziny tylko w jedynym miesiącu nie wpływa na prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Z art. 9 ust. 4a ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów wynika bowiem wprost, że nie chodzi o dochód uzyskiwany tylko przez jeden miesiąc, albowiem doliczeniu podlega dochód z miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty.

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2023 r., I OSK 324/22

Standard: 84551 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 302 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84808

Komentarz składa z 591 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84660

Komentarz składa z 362 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84543

Komentarz składa z 336 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84544

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.