Przesłanki decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy, decyzja związana
Decyzja starosty o zatrzymaniu prawa jazdy (art. 5 ust. 3b w zw. z art. 5 ust. 5 i 6 u.p.o.u.a.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy (art. 5 ust. 3b w zw. z art. 5 ust. 5 ustawy).
Decyzja wydana na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy jest decyzją związaną. Oznacza to, że organ wydając akt na podstawie ww. normy nie ma tzw. "luzu decyzyjnego" i w sytuacji wystąpienia wskazanych w niej przesłanek obowiązany jest wydać decyzję odpowiadającą treści zawartej w tej regulacji.
Kwestia bilansowania interesu społecznego z interesem skarżącego została rozstrzygnięta w przepisach prawa, nie pozostawiając orzekającym w sprawie organom żadnej przestrzeni na własne oceny w tym zakresie. Organ orzekający o zatrzymaniu prawa jazdy nie może ponownie weryfikować sytuacji materialnej i osobistej dłużnika, skoro tego rodzaju okoliczności były uprzednio ustalone w odrębnym postępowaniu, dotyczącym uznania go za dłużnika alimentacyjnego. Starosta jest związany ostateczną decyzją o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych oraz wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy.
Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2024 r., I OSK 2132/20
Standard: 84516 (pełna treść orzeczenia)
Organ nie ma luzu decyzyjnego i w sytuacji wystąpienia wskazanych w art. 5 ust. 5 u.p.o.u.a przesłanek obowiązany jest wydać decyzję odpowiadającą treści tego przepisu. Organ nie weryfikuje zasadności uznania danej osoby za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, jest on bowiem związany ostateczną decyzją w tym przedmiocie oraz wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy. Nie weryfikuje również ponownie sytuacji materialnej i osobistej dłużnika, skoro tego rodzaju okoliczności zostały uprzednio ustalone w odrębnym postępowaniu, dotyczącym uznania za dłużnika alimentacyjnego – por. wyroki NSA z 20 października 2017 r., I OSK 154/16 i z 14 października 2016 r., I OSK 287/15.
Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2023 r., III OSK 2099/21
Standard: 84704 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 84718
Standard: 84575
Standard: 84520