Obowiązek zwrotu przez dłużnika wypłaconych z funduszu świadczeń
Obowiązek zwrotu przez dłużnika wypłaconych z funduszu świadczeń (art. 27 u.p.o.u.a.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Utworzony fundusz alimentacyjny pozwala dostarczać środki utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. Ubiegając się zatem o pomoc, wnioskujący powinien przedstawić zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne (komornika lub sądu) o bezskuteczności egzekucji zawierające informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów (art. 3 ust. 2 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów).
W myśl art. 27 ust. 7 ww. ustawy, informację o przyznaniu osobie uprawnionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz o obowiązku zwrotu wraz z odsetkami należności z tytułu wypłacanych świadczeń oraz informację o wysokości zobowiązań dłużnika alimentacyjnego wobec Skarbu Państwa z tytułu świadczeń wypłaconych osobie uprawnionej, organ właściwy wierzyciela przekazuje dłużnikowi alimentacyjnemu oraz organowi właściwemu dłużnika.
Dodatkowo - w myśl art. 27 ust. 7a ustawy - organ właściwy wierzyciela przekazuje organowi właściwemu dłużnika informacje o zobowiązaniach wynikających z tytułów ujętych w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2 tej ustawy.
Podkreślić należy, że art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów statuuje bezwzględny obowiązek dłużnika alimentacyjnego zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami. W przypadku braku wywiązania się z tego obowiązku dochodzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, w wyniku którego wyegzekwowane środki są zaliczane na poczet należności zgodnie z kolejnością określoną w art. 28 ust. 1 tej ustawy.
Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2018 r., I OSK 1801/16
Standard: 84639 (pełna treść orzeczenia)
W myśl art. 27 ust. 1 ustawy dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego wypłacone są "w zastępstwie" osoby zobowiązanej, która ze względu na aktualnie trudną sytuację życiową nie jest w stanie podołać ciążącemu na niej obowiązkowi alimentacyjnemu.
Pomoc Państwa w opisanym zakresie zmierza przede wszystkim do ochrony dóbr osób uprawnionych do alimentacji tak aby, poprzez brak środków z tytułu alimentów, nie pozostały pozbawione podstawowego zabezpieczenia materialnego. Pomoc ta nie zmierza do zwolnienia osoby zobowiązanej z obowiązku alimentacyjnego wobec osób uprawnionych, który to obowiązek wynika z przepisów prawa.
Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2016 r., I OSK 1549/14
Standard: 84511 (pełna treść orzeczenia)