Wzmianka dodatkowa o rozwiązaniu małżeństwa
Wpis w formie wzmianki dodatkowej (art. 24 p.a.s.c.)
Wzmianka dodatkowa o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód jest czynnością materialno-techniczną, a nie decyzją administracyjną. W ustawie – Prawo o aktach stanu cywilnego brak jest wyraźnego określenia, że przedmiotowa wzmianka wprowadzana jest w drodze decyzji administracyjnej (zob. w tej materii wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2017 r., IV SA/WA 532/17).
Konkludując, zasadnie Wojewoda Pomorski stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie zachodzi niedopuszczalność odwołania natury przedmiotowej w postaci braku przedmiotu zaskarżenia. Art. 127 § 1 k.p.a. stanowi bowiem jednoznacznie, że odwołanie przysługuje jedynie od decyzji wydanej w pierwszej instancji.
Wyrok SN z dnia 27 lipca 2023 r., III SA/Gd 232/23
Standard: 79943 (pełna treść orzeczenia)
Wzmianka dodatkowa o rozwiązaniu małżeństwa jest czynnością materialno - techniczną, a nie decyzją administracyjną. Zgodnie z art. 104 k.p.a. w przypadki kiedy sprawa z zakresu aktów stanu cywilnego ma być rozstrzygnięta w drodze decyzji administracyjnej zostały wymienione w przepisach ustawy P.a.s.c. Ustawa przewiduje taką możliwość np. w art. 39b (unieważnienie aktu lub aktu stanu cywilnego, art. 59 ust. 4 wybranie imienia dziecku z urzędu, art. 127 ust. 2, art. 145 ust. 10 zmiana imienia lub nazwiska).
W związku z powyższym brak jest wyraźnego określenia, że wzmianka dotycząca rozwiązania małżeństwa wprowadzana jest w drodze decyzji administracyjnej. Jest to czynność materialno – techniczna od której nie przysługuje odwołanie. Zgodnie bowiem z art. 127 § 1 k.p.a. odwołanie przysługuje jedynie od decyzji wydanej przez organ I instancji.
Wyrok WSA z dnia 5 czerwca 2017 r., IV SA/Wa 532/17
Standard: 79929 (pełna treść orzeczenia)