Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Interes prawny uzyskaniu odpisów dokumentów znajdujących się w zasobach USC w celu badania dziejów rodziny (art. 45 p.a.s.c.)

Podmioty uprawnione do uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego (art. 45 p.a.s.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Badanie dziejów rodziny nie uzasadnia otrzymania odpisów dokumentów znajdujących się w zasobach urzędu stanu cywilnego. Jest to jedynie realizacja interesu faktycznego skarżącego. 

Posiadanie dobra osobistego w postaci kultu pamięci zmarłego i prawa do tożsamości nie determinuje więc interesu prawnego co do udostępnienia dokumentów znajdujących się w aktach stanu cywilnego. Chodzi bowiem o to, że wnioskodawca musi mieć interes prawny w posiadaniu tychże dokumentów, które mają mu służyć do realizacji jego konkretnych praw. Zatem wnioskodawca musi wykazać, że posiadanie wnioskowanych dokumentów służy ochronie jego prawa do kultu pamięci zmarłej krewnej. W przypadku jednak gdy kult pamięci po zmarłym dalekim krewnym nie jest ani zagrożony, ani naruszony, to uznać należy, że skarżący nie wykazał się interesem prawnym w posiadaniu wnioskowanych dokumentów.

Wyrok WSA z dnia 23 maja 2024 r., II SA/Sz 49/24

Standard: 79916 (pełna treść orzeczenia)

Gdy kult pamięci po zmarłym dalekim krewnym nie jest ani zagrożony, ani naruszony, to uznać należy, że skarżący nie wykazał się interesem prawnym w posiadaniu wnioskowanych dokumentów. Zdaniem Sądu badanie dziejów rodziny nie uzasadnia dostępu do dokumentów znajdujących się w zasobach urzędu stanu cywilnego. Jest to jedynie realizacja interesu faktycznego skarżącego.

Wyrok WSA z dnia 3 listopada 2023 r., II SA/Bd 802/23

Standard: 79919 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 234 słów. Wykup dostęp.

Standard: 79923

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 79920

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.