Interes prawny wierzyciela w uzyskaniu odpisu aktu małżeństwa w związku z zamiarem uzyskania klauzuli wykonalności (art. 45 p.a.s.c. i art. 785 k.p.c.c.)
Żądanie od organu państwowego wydania zaświadczenia lub dokumentu (art. 785 k.p.c.) Podmioty uprawnione do uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego (art. 45 p.a.s.c.) Klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W przypadku ubiegania się przez wierzyciela o uzyskanie odpisu aktu małżeństwa w celu uzyskania w takiej sytuacji faktycznej i prawnej klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika, wierzyciel ma interes prawny w uzyskaniu odpisu tego aktu stanu cywilnego – o jakim mowa w art. 45 ust. 1 Prawa o aktach stanu cywilnego.
Wyrok WSA z dnia 26 maja 2021 r., II SA/Bd 85/21
Standard: 79881 (pełna treść orzeczenia)
Mieć interes prawny w postępowaniu administracyjnym to tyle, co wskazać przepis prawa powszechnie obowiązującego, na którym wnoszący pismo opiera swoje żądanie. Wbrew twierdzeniom skarżących tym przepisem może być również przepis prawa procesowego. Takim przepisem legitymującym do żądania odpisu skróconego aktu stanu cywilnego może być np. art. 785 kpc, ale tylko wówczas, jeżeli otrzymanie takiego dokumentu jest potrzebne do uzyskania klauzuli wykonalności.
Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2008 r., II OSK 1474/07
Standard: 79882 (pełna treść orzeczenia)