Interes prawny w rozumieniu w art. 45 p.a.s.c.
Podmioty uprawnione do uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego (art. 45 p.a.s.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Istnienie interesu prawnego uzależnione jest od istnienia przepisu prawa powszechnie obowiązującego, na podstawie którego można żądać skutecznie czynności organu z zamiarem zaspokojenia jakiejś potrzeby albo żądać zaniechania lub ograniczenia czynności organu sprzecznych z potrzebami danej osoby (wyrok NSA z dnia 5 lutego 2009 r., II OSK 95/08).
Interes prawny musi być interesem własnym, osobistym, indywidualnym danego podmiotu i mieć charakter realny, to jest istnieć aktualnie, a nie hipotetycznie oraz pozostawać w bezpośrednim związku z przedmiotem sprawy administracyjnej. O tym, czy w konkretnej sprawie dany podmiot ma interes prawny, decydują przepisy prawa materialnego nie tylko z zakresu prawa administracyjnego, ale również z zakresu np. stosunków cywilnych.
Stwierdzenie istnienia interesu prawnego wymaga więc ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym między powszechnie obowiązującą normą prawna, a sytuacją prawną konkretnego podmiotu (wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 marca 2013 r., IV SA/Wa 2757/12).
Wyrok WSA z dnia 19 stycznia 2024 r., III SA/Łd 460/23
Standard: 79914 (pełna treść orzeczenia)
Wnioskodawca ma interes prawny w uzyskaniu aktu stanu cywilnego, gdy jego sytuacja prawna jest zależna od danych uzyskanych z prowadzonej przez dany organ ewidencji, tj. gdy dane, te bądź określony dokument (tu aktualny odpis aktu urodzenia) były niezbędne do zrealizowania przez wnioskodawcę swoich uprawnień.
Wyrok WSA z dnia 23 marca 2023 r., II SA/Gl 7/23
Standard: 79910 (pełna treść orzeczenia)