Pojęcie i forma czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego (art. 2 ust. 5 i 6 p.a.s.c.)
Stan cywilny i jego rejestracja (art. 2 p.o.s.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 2 ust. 6 Pr.a.s.c. odmowa dokonania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego następuje w formie decyzji administracyjnej. Wymóg wydania decyzji na tej podstawie prawnej dotyczy wyłącznie wniosków, do rozpatrzenia których jest właściwy kierownik urzędu stanu cywilnego. Nie odnosi się natomiast do wniosków, które nie podlegają kompetencji organu administracji publicznej.
Wyrok WSA z dnia 30 listopada 2021 r., II SA/Po 647/21
Standard: 79953 (pełna treść orzeczenia)
W świetle art. 2 ust. 5 i 6 p.a.s.c. czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego innych niż akty stanu cywilnego dokonuje się w formie decyzji administracyjnej albo czynności materialno-technicznej, a odmowa dokonania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego następuje w formie decyzji administracyjnej.
W orzecznictwie organów właściwych z zakresu rejestracji stanu cywilnego oraz sądów administracyjnych można wprawdzie zauważyć szerokie podejście interpretacyjne do terminu "czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego", jednak należy pamiętać, że zasadniczo czynności rejestracyjne w sferze stanu cywilnego obejmują rejestrację w formie aktów stanu cywilnego (art. 2 ust. 2 p.a.s.c.), adnotacji w akcie stanu cywilnego (art. 23 p.a.s.c.), wzmianki dodatkowej w akcie stanu cywilnego (art. 24 p.a.s.c.), przypisków przy akcie stanu cywilnego (art. 25 p.a.s.c.) lub zmian w zakresie aktów stanu cywilnego (art. 35 i n. p.a.s.c.).
Wyrok WSA z dnia 12 listopada 2021 r., II SA/Rz 1656/21
Standard: 79868 (pełna treść orzeczenia)