Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obowiązki podmiotu udostępniającego informacje publiczne

Udostępnianie informacji w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem (art. 14 u.d.i.p.) Obowiązki podmiotu udostępniającego informacje publiczne (art. 12 u.d.i.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W ustawie o dostępie do informacji publicznej ustawodawca używa zwrotów: wytworzenie informacji (art. 12 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej), udostępnianie informacji (art. 12 ustawy o dostępie do informacji publicznej), przy czym każdy z tych pojęć nie jest używany zamiennie, co oznacza, że sporządzenie pisma zawierającego informację publiczną wymaga jego udostepnienia. Zdaniem Sądu udostępnienie informacji publicznej w sytuacji sporządzenia pisma ją zawierającego następuje w dacie nadania przesyłki zawierającej pismo z tą informacją.

Z treści art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o dostępie informacji publicznej wynika, że przedmiotem udostępnienia jest treść dokumentów urzędowych, a nie dokumenty urzędowe. Wydanie wnioskodawcy kserokopii dokumentów wyczerpuje obowiązek organu w zakresie udostępnienia informacji publicznej. Natomiast poświadczenie zgodności z oryginałem kopii dokumentu służy nadaniu tej kopii mocy dokumentu urzędowego. Celem ustawy o dostępie do informacji publicznej nie jest zaś wydawanie dokumentów urzędowych, tylko umożliwienie udostępnienia informacji (por. wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2012 r., I OSK 75/12).

Wyrok WSA z dnia 4 kwietnia 2018 r., II SAB/Sz 27/18

Standard: 75280 (pełna treść orzeczenia)

W przypadku informacji udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej organ administracji nie ma obowiązku dokonywania wydruków z Biuletynu i przesyłania ich wnioskodawcy. Wskazuje się, że nie byłoby celowe ponowne udostępnianie informacji publicznej udostępnionej już w Biuletynie, zwłaszcza, że możliwe jest kopiowanie tej informacji, jej wydruk, przesłanie oraz przeniesienie na odpowiedni powszechnie stosowany nośnik informacji. Oznacza to w istocie możliwość przekształcania jej tymi wszystkimi sposobami, które z woli ustawodawcy, wyrażonej w art. 12 ust. 2 udip ma umożliwić podmiot udostępniający informację publiczną. Udostępnienie wnioskowanej informacji w Biuletynie zwalnia zatem od powtórnego jej wydania. W takiej sytuacji podmiot będący adresatem wniosku, o ile uzna, że zakres żądania wyrażony we wniosku i zakres informacji znajdujący się w Biuletynie są tożsame, powinien powiadomić wnioskodawcę, że żądana informacja znajduje się w Biuletynie (por. wyroki NSA: z dnia 18 stycznia 2017 r., I OSK 1789/16; z dnia 17 czerwca 2011 r., I OSK 462/11: z dnia 25 września 2008 r., I OSK 416/08). Nie ma natomiast obowiązku wydania decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej albowiem w istocie do takiej odmowy nie dochodzi. Co do zasady wskazanie stron internetowych Biuletynu Informacji Publicznej, na których znajdują się informacje objęte wnioskiem, stanowi załatwienie wniosku o udzielenie informacji publicznej (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11 sierpnia 2016r., II SAB/Go 56/16).

Wyrok WSA z dnia 13 września 2017 r., II SAB/Ke 42/17

Standard: 75284 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 329 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75285

Komentarz składa z 237 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75293

Komentarz składa z 169 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75304

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.