Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skład sądu do wydania postanowienie o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu zagadnienia prawnego

Pytanie prawne do Sądu Najwyższego (art. 390 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Postanowienie w przedmiocie przedstawienia Sądowi Najwyższemu zagadnienia prawnego może być podjęte jedynie przez taki skład sądu, który jest uprawniony do rozpoznania sprawy i gdy okaże się, że postanowienie w tym przedmiocie wydał sąd w składzie jednoosobowym, w ramach postępowania uproszczonego, zaś sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym (i odwrotnie, gdy postanowienie zostało wydane w składzie trzyosobowym w sprawie, która podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym), to tego rodzaju orzeczenia zostają wydane w warunkach nieważności postępowania, co uniemożliwia Sądowi Najwyższemu udzielenie odpowiedzi na przedstawione pytanie (zob. postanowienia SN z dnia 26 czerwca 2002 r., III CZP 42/02, z dnia 16 czerwca 2004 r., I PZP 1/04, z dnia 7 listopada 2006 r., III CZP 77/06, z dnia 23 października 2007 r., III CZP 90/07).

Z takim stanowiskiem trudno się jednak zgodzić w przypadku, gdy kwestią zasadniczą i wymagającą wyjaśnienia ze względu na wątpliwości sądu pytającego jest również prawidłowy skład sądu, który jest determinowany określonym rodzajem postępowania. Jeśli występują w tym przedmiocie obiekcje, to trudno wymagać od sądu pytającego, by antycypując odpowiedź Sądu Najwyższego, wydawał postanowienie w składzie, który uwzględnia przyszłą odpowiedź Sądu Najwyższego.

W konsekwencji zważywszy na okoliczność, że dopiero od odpowiedzi na przedstawione zagadnienie prawne będzie zależało, w jakim składzie prawidłowo powinna zostać rozpoznana apelacja, przedstawienie przez sąd pytający zagadnienia prawnego w składzie jednoosobowym nie powinno wyłączać możliwości udzielenia na nie odpowiedzi tylko z tej przyczyny, że Sąd Najwyższy stanie na stanowisku, że sprawa, ze względu na przedmiot, nie podlega jednak rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym.

Uchwała SN z dnia 16 lipca 2021 r., III CZP 44/20

Standard: 63055 (pełna treść orzeczenia)

Wydane na rozprawie postanowienie o przedstawieniu zagadnienia prawnego wymaga spisania odrębnej sentencji i podpisania jej przez skład sądu. Do tego postanowienia nie znajduje zastosowania, w drodze odesłania przewidzianego w art. 391 § 1 k.p.c., przepis art. 356 k.p.c., ze względu na istotę i funkcję postanowienia o przedstawieniu zagadnienia prawnego do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu (por. postanowienie SN z dnia 18 marca 2003 r., III CZP 9/03).

Postanowienie SN z dnia 25 listopada 2010 r., III CZP 95/10

Standard: 71951 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 71950

Komentarz składa z 125 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69277

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.