Ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów postępowania dyscyplinarnego sędziego (art. 133 u.s.p.)
Koszty ponoszone przez Skarb Państwa (art. 619 k.p.k.) Postępowanie dyscyplinarne sędziego Koszty procesu i koszty sądowe (art. 616 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Z art. 133 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. nr 98, poz. 1070, ze zm.) – dalej powoływana jako u.s.p., wynika, że Skarb Państwa ponosi koszty postępowania dyscyplinarnego, tj. zarówno koszty sądowe, jak i uzasadnione wydatki stron (por. art. 616 k.p.k. w zw. z art. 128 u.s.p.). Z tym , że te ostatnie mogą zostać zasądzone od Skarbu Państwa na rzecz obwinionego sędziego jedynie wówczas gdy sędzia zostanie uniewinniony od popełnionego zarzucanego mu przewinienia dyscyplinarnego lub gdy postępowanie dyscyplinarne zostanie umorzone (por. postanowienie SN – Sądu Dyscyplinarnego z dnia 16 września 2008 r., SNO 29/08).
Uzasadnione wydatki stron, o których mowa w art. 616 § 1 pkt 2 k.p.k. w zw. z art. 128 u.s.p., to poza wydatkami z tytułu ustanowienia w sprawie jednego obrońcy lub pełnomocnika, wydatki niezbędne dla koniecznego w postępowaniu udziału strony. W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia podniesiono, cyt. „statusu uzasadnionych wydatków nie posiadają natomiast koszty noclegów. Zwrócić bowiem należy uwagę, że godziny rozpoczęcia rozprawy były każdorazowo dostosowywane do możliwości komunikacyjnych stron, czasu niezbędnego dla dogodnego pokonania dystansu dzielącego siedzibę sądu i miejsce ich zamieszkania (około 170 km). W tych warunkach koszty w łącznej wysokości 490 zł, związane z dwukrotnym noclegiem w hotelu sędziego SO, nie mogły zostać poczytane, jako celowe, niezbędne z punktu widzenia powziętej w omawianym postępowaniu obrony
Postanowienie SN z dnia 5 czerwca 2014 r., SNO 28/14
Standard: 71747 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 133 prawo o u.s.p. nie daje uprawnienia obwinionemu sędziemu do żądania od Skarbu Państwa zwrotu kosztów przejazdu, w tym również „strawnego” w toku tegoż postępowania, jak również po jego zakończeniu. Jednakże w sytuacji, gdy sędzia obwiniony został uniewinniony, bądź też umorzono postępowanie dyscyplinarne (art. 17 § 1 k.p.k. w zw. z art. 128 prawo o u.s.p.) wtedy następuje realizacja uprawnienia sędziego do żądania od Skarbu Państwa zwrotu kosztów przejazdu na czynności postępowania dyscyplinarnego. Uprawnienie to znajduje oparcie w treści art. 616 § 1 pkt 2 k.p.k. jako uzasadnionych wydatków stron oraz art. 632 pkt 2 k.p.k.
Postanowienie SN z dnia 7 czerwca 2010 r., WD 5/10
Standard: 72718 (pełna treść orzeczenia)