Zarząd rzeczą wspólną
Współdziałanie w zarządzie rzeczą wspólną; charakterystyka zarządu rzeczą wspólną (art. 200 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Do przyjęcia, że jeden ze współwłaścicieli faktycznie wykonuje zarząd, nie jest wystarczające dokonanie przez niego jednej czynności. Musi to być stałe wykonywanie czynności potrzebnych do prawidłowej gospodarki, w przeciągu czasu, który pozwala przyjąć, iż ma miejsce faktyczne wykonywanie zarządu przez jednego ze współwłaścicieli.
Jeśli nie działa zarządca, to czynności związane z zarządem rzeczą wykonują współwłaściciele zgodnie z art. 200 k.c., ale jest to odrębna w stosunku do art. 209 k.c. podstawa prawna ich działania. W związku z czym, legitymacji współwłaściciela rzeczy do podjęcia czynności zachowawczej w rozumieniu art. 209 k.c. nie można wywodzić i łączyć z legitymacją zarządcy, czy też z legitymacją współwłaścicieli na podstawie art. 200 k.c.
Uchwała SN z dnia 15 listopada 2018 r., III CZP 50/18
Standard: 70034 (pełna treść orzeczenia)
Przez zarząd rzeczą wspólną należy rozumieć całokształt czynności faktycznych, urzędowych czy prawnych, odnoszących się do rzeczy wspólnej (tak np. uzasadnienie uchw. SN z dnia 10 kwietnia 1991 r., III CZP 76/90). Czynności te mogą dotyczyć rzeczy zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio poprzez osiągnięty skutek gospodarczy (tak uchw. SN (7) z dnia 25 marca 1994 r., III CZP 182/93).
Zarząd rzeczą wspólną sprawują współwłaściciele i każdy z nich jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną co wynika wprost z art. 200 kc. Współwłaściciele mogą przy tym określić dowolnie zasady zarządu rzeczą wspólną. Określenie takich zasad wymaga umowy zawartej przez wszystkich współwłaścicieli i nie wymaga ona dla swej ważności szczególnej formy. Jeżeli zaś współwłaściciele nie ustalili zasad zarządu, znajdą zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
Postanowienie SO w Suwałkach z dnia 24 września 2018 r., I Ca 334/18
Standard: 71219 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 73613
Standard: 5024