Wynagrodzenie zasądzone na podstawie art. 145 k.c. w formie świadczenia okresowego
Wynagrodzenie za ustanowienia za potrzebnej służebności drogowej (art. 145 § 1 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wynagrodzenie zasądzone na podstawie art. 145 k.c. może mieć charakter świadczenia okresowego.
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia z dnia 17 stycznia 1969 r., III CRN 379/68 wskazał, że wynagrodzenie może mieć często i właśnie często ma charakter świadczeń okresowych, a nie świadczenia jednorazowego. Gdyby więc ustawodawca zamierzał wprowadzić tylko jednorazowe wynagrodzenie, to niewątpliwie musiałoby to znaleźć wyraz w treści art. 145 k.c. Zaniechanie zaś umieszczenia w kodeksie cywilnym odpowiednika art. 34 pr. rzecz. nie może świadczyć o niedopuszczalności przyznania za ustanowienie służebności drogi koniecznej wynagrodzenia w postaci świadczenia okresowego, skoro nie wynika to z treści art. 145 k.c., w szczególności skoro wynagrodzenie ze swej istoty może mieć także formę takiego świadczenia. Stanowisko to podziela w pełni także skład Sądu Najwyższego rozpoznający skargę kasacyjną w niniejszej sprawie.
Pominięcie w kodeksie cywilnym instytucji ciężarów realnych oznacza jedynie pozbawienie wierzyciela możności zabezpieczenia rzeczowego swej wierzytelności, polegającej na powtarzających się świadczeniach. Brak możności zabezpieczenia w ten sposób tejże wierzytelności nie upoważnia do wniosku, że kodeks cywilny w księdze drugiej, normującej własność i inne prawa rzeczowe, nie zna wynagrodzenia w postaci świadczeń powtarzających się, a co za tym idzie, że nie dopuszcza przyznania świadczeń powtarzających się tytułem wynagrodzenia za ustanowienie służebności drogi koniecznej. Natomiast niemożność zabezpieczenia rzeczowego wynagrodzenia w formie świadczeń powtarzających jest wskazaniem dla szczególnego rozważenia na tle konkretnych okoliczności faktycznych przyznania za ustanowienie służebności drogi koniecznej wynagrodzenia w tej postaci.
Postanowienie SN z dnia 14 marca 2012 r., II CSK 371/11
Standard: 69330 (pełna treść orzeczenia)
Wynagrodzenie ustalone w formie świadczeń okresowych za ustanowioną służebność drogi koniecznej (art. 145 § 1 k.c.) może być zmienione w razie zmiany stosunków (art. 907 § 2 k.c.).
Uchwała SN z dnia 8 września 1988 r., III CZP 76/88
Standard: 14814 (pełna treść orzeczenia)
Wynagrodzenie za ustanowienie drogi koniecznej (art. 145 i art. 146 k.c.) nie podlega zmianie także wówczas, gdy obowiązek jego zapłaty określony został w formie świadczeń okresowych.
Uchwała SN z dnia 15 września 1986 r., III CZP 43/86
Standard: 14813
Standard: 69331 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 29898 (pełna treść orzeczenia)