Dorozumiane rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron może nastąpić wtedy, gdy strony złożą zgodne oświadczenia woli w tym przedmiocie - bądź w sposób wyraźny bądź dorozumiany, ale nie budzący wątpliwości co do tego, że obie dążą do rozwiązania stosunku pracy w określony sposób i w określonej dacie (zob. wyrok SN z 26 listopada 2002 r., I PKN 659/00).
Z art. 30 § 1 pkt 1 k.p. wynika prawo swobodnego rozwiązania umowy o pracę na mocy dwustronnej czynności prawnej, czyli takiej czynności, która dochodzi do skutku w momencie złożenia przez pracodawcę i pracownika zgodnych oświadczeń woli zmierzających do zakończenia stosunku pracy w określonym terminie. Przy tym sposobie rozwiązania umowy nie obowiązują ograniczenia, które występują w razie jednostronnego rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę (np. dotyczące ochrony szczególnej pracowników – por. wyrok SN z 18 grudnia 2001 r., I PKN 756/00).
Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2022 r., II PSKP 85/21
Standard: 66194 (pełna treść orzeczenia)
Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron może bowiem nastąpić wtedy, gdy strony złożą zgodne oświadczenia woli w tym przedmiocie - bądź w sposób wyraźny bądź dorozumiany, ale nie budzący wątpliwości co do tego, że obie dążą do rozwiązania stosunku pracy w określony sposób i w określonej dacie.
Wyrok SN z dnia 26 listopada 2002 r., I PKN 659/00
Standard: 66195 (pełna treść orzeczenia)