Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiedzialność sądu za skuteczność i prawidłowość doręczenia; prawidłowe doręczenia

Zasada oficjalności doręczeń (art. 131 § 1 k.p.c.) Potwierdzenie odbioru przesyłki sądowej (art. 142 k.p.c.)

W modelu opartym o zasadę oficjalności doręczeń odpowiedzialność za skuteczność i prawidłowość doręczenia ponosi sąd. 

Niedające się usunąć wątpliwości co do daty doręczenia, spowodowane niemożnością zweryfikowania datownika odciśniętego na formularzu potwierdzenia odbioru w systemie informatycznym operatora pocztowego, powinny być rozstrzygane na korzyść adresata przesyłki.

Dowodem doręczenia stronie pisma jest zwrotne potwierdzenie odbioru. Prawidłowo sporządzony dowód doręczenia, w zakresie, w jakim zawarte w nim oświadczenia pochodzą od doręczającego, jest dokumentem urzędowym (por. postanowienia SN z dnia 17 grudnia 1999 r., II CZ 147/99 i z dnia 23 marca 2011 r., V CZ 123/10). Nie wyłącza to możliwości dowodzenia przez stronę, że doręczenie nie nastąpiło lub doszło do niego w innym terminie (por. postanowienie SN z dnia 2 lutego 2001 r., IV CZ 104/00).

Przy sprawdzaniu poprawności doręczenia sąd bada, czy przesyłka została doręczona stosownie do art. 131 i n. k.p.c. oraz przepisów właściwych aktów wykonawczych (por. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. nr 62, poz. 697 ze zm., dalej - „rozporządzenie”).

Postanowienie SN z dnia 22 marca 2019 r., I CZ 118/17

Standard: 65932 (pełna treść orzeczenia)

Sąd powinien zbadać, czy prawidłowo zostało sporządzone zwrotne potwierdzenie odbioru stanowiące dowód doręczenia przesyłki, a w szczególności sprawdzić, czy przesyłka została odebrana przez osobę uprawnioną do jej odbioru w imieniu adresata oraz w jakiej dacie została odebrana. 

Jedynie prawidłowo doręczona przesyłka, a zatem taka której prawidłowo wypełniono zwrotne potwierdzenie odbioru, może stanowić dowód doręczenia stronie orzeczenia, a jeżeli jest ono zaskarżalne a termin do jego zaskarżenia jest liczony od dnia doręczenia, również określać pierwszy dzień okresu, od którego liczony będzie termin do wniesienia właściwego środka zaskarżenia.

Dowodem doręczenia stronie pisma procesowego jest zwrotne potwierdzenie odbioru. Prawidłowy dowód doręczenia pisma stronie jest dokumentem urzędowym w rozumieniu art. 244 k.p.c., zaświadczającym fakt i datę doręczenia, korzystającym z domniemania prawidłowości (por. postanowienie SN z 17 grudnia 1999 r., II CZ 147/99). Sąd dokonując sprawdzenia poprawności dokonanego w sprawie doręczenia celem określenia jego prawidłowości, ma obowiązek zbadania czy przesyłka została doręczona stosownie do treści właściwych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (art. 131 k.p.c. i następne) oraz wydanego w oparciu o tę ustawę aktu wykonawczego.

 Postanowienie SN z dnia 23 marca 2011 r., V CZ 123/10

Standard: 65933 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.