Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zasada samodzielnej reprezentacji dziecka przez każde z rodziców

Reprezentacja dziecka przez rodziców; przedstawicielstwo ustawowe (art. 98 k.r.o.)

Każde z rodziców może samodzielnie wytoczyć powództwo i samo działać, chyba że sąd dowie się o sprzeciwie drugiego z rodziców.

Art. 98 k.r.o. przyjmuje zasadę samodzielnej reprezentacji dziecka przez każde z rodziców (zob. uchwałę SN z 20 marca 1987 r., III CZP 11/87). Oznacza to, że każde z rodziców, w granicach wynikających z przysługującej mu władzy rodzicielskiej, jest uprawnione do samodzielnego (bez udziału drugiego z rodziców) dokonywania czynności prawnych w imieniu małoletniego dziecka (zob. wyrok SN z 15 listopada 1976 r., IV CR 434/76). Dotyczy to także uprawnienia do inicjowania postępowań w sprawach cywilnych dotyczących osoby lub majątku małoletniego dziecka.

Co do zasady wykluczone jest reprezentowanie małoletniego dziecka przez jednego z rodziców w sprawie przeciwko drugiemu z rodziców i to niezależnie od zakresu przysługującej rodzicom władzy rodzicielskiej oraz istnienia kolizji interesów rodziców i dziecka (uchwała SN z 13 marca 2008 r., III CZP 1/08).

Uchwała SN z dnia 31 maja 2022 r., III CZP 28/22

Standard: 64303 (pełna treść orzeczenia)

Art. 98 § 1 k.r.o. statuuje zasadę, że wobec osób trzecich i organów państwowych każde z rodziców bez udziału drugiego może działać w imieniu dziecka. Nie wyłącza to, oczywiście, że w stosunkach wewnętrznych działania te - przynajmniej w sprawach istotnych (art. 97 § 2 k.r.o.) - nie powinny być uprzednio pomiędzy rodzicami uzgodnione.

Wyrok SN z dnia 15 listopada 1976 r., IV CR 434/76

Standard: 65719 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.