Uzgadnianie regulaminu wynagradzania gdy u pracodawcy działa więcej zakładowych organizacji związkowych
Regulamin wynagradzania (art. 77[2] k.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przepis art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych stanowi doprecyzowanie przewidzianej w art. 77[2] § 4 k.p. zasady uzgadniania przez pracodawcę regulaminu wynagradzania z zakładową organizacją związkową, gdy działa u niego więcej zakładowych organizacji związkowych, z opcją dopuszczającą ustalenie go samodzielnie przez pracodawcę wobec braku „wspólnie uzgodnionego stanowiska” organizacji związkowych.
Trafnie podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2012 r., I PK 83/11, że użyte w art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych sformułowanie: „wspólnie uzgodnionego stanowiska” oznacza, iż chodzi w nim o zgodne stanowisko ustalone uprzednio przez przedstawicieli wszystkich zakładowych organizacji związkowych albo przynajmniej organizacji reprezentatywnych, tożsame co do treści i zawarte w jednym piśmie adresowanym do pracodawcy, a nie o stanowiska odrębnie i samodzielnie zajęte przez poszczególne organizacje związkowe.
Wykładnia art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych, przy uwzględnieniu regulacji zawartej w art. 30 ust. 4 tej ustawy, powinna prowadzić do wniosku, że ustalenie i przedstawienie wspólnego stanowiska przez działające u danego pracodawcy organizacje związkowe muszą poprzedzać co najmniej uzgodnienia dokonywane przez przedstawicieli tych organizacji związkowych, np. ich przewodniczących.
Przywołane wyżej przepisy, przewidują możliwość samodzielnej zmiany przez pracodawcę postanowień regulaminu wynagradzania, jeśli wszystkie zakładowe organizacje albo organizacje reprezentatywne w rozumieniu w rozumieniu art. 241[25a] k.p. nie przedstawią pracodawcy wspólnie uzgodnionego negatywnego stanowisko w terminie 30 dni od dnia przedstawienia przez niego projektu regulaminu.
Uzgodnienie, o którym mowa w art. 772 § 4 k.p. nie jest tożsame z porozumieniem (umową) między pracodawcą a organizacjami związkowymi. W przypadku uzgodnienia treści regulaminu wynagradzania, pracodawca przedstawia organizacjom związkowym projekt postanowienia/postanowień regulaminu wynagradzania a organizacje te przedstawiają swoje stanowisko w sposób przewidziany w przepisach regulujących sposób jego reprezentacji na zewnątrz.
Wyrok SN z dnia 15 stycznia 2020 r., III PK 206/18
Standard: 63317 (pełna treść orzeczenia)
Art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych dotyczy sytuacji, w której u danego pracodawcy działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa. Stosownie do treści tego przepisu, jeżeli w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania, regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, planu urlopów lub regulaminu pracy, okresów rozliczeniowych, o których mowa w art. 129 § 2 k.p. i w art. 135 § 2 i 3 k.p., wykazu prac, o którym mowa w art. 151[7] § 4 k.p. lub indywidualnego rozkładu czasu pracy, o którym mowa w art. 8 ust. 2-4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. Nr 92, poz. 879, z późn. zm.) organizacje związkowe albo organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 241[25a] k.p., nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.
Cytowany przepis stanowi doprecyzowanie przewidzianej w art. 77[2] § 4 k.p. zasady uzgadniania przez pracodawcę regulaminu wynagradzania z zakładową organizacją związkową, gdy działa u niego więcej zakładowych organizacji związkowych. Równocześnie jednak przewiduje on odstępstwo od tej zasady wówczas, gdy działające u danego pracodawcy organizacje związkowe albo przynajmniej organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 241[25a] k.p. nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni od wystąpienia do nich przez pracodawcę z propozycją uzgodnienia treści zakładowego aktu prawa pracy. Wtedy bowiem decyzję o wprowadzeniu regulaminu podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych (por. wyrok SN z dnia 6 kwietnia 2004 r., I PK 380/03 oraz postanowienie SN z dnia 3 lutego 2010 r., II PK 296/09).
Regulamin wynagradzania wydany przez pracodawcę bez wymaganego uzgodnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi nie ma mocy wiążącej i nie może wejść w życie (por. wyroki SN: z dnia 21 marca 2001 r., I PKN 320/00 oraz z dnia 12 lutego 2004 r., I PK 349/03).
Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2012 r., I PK 83/11
Standard: 63320 (pełna treść orzeczenia)