Termin rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika
Termin rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (art. 52 § 2 k.p.)
Naruszenie przez pracodawcę obowiązku wypłaty wynagrodzenia za pracę, polegające na wypłacie tego wynagrodzenia w niepełnej wysokości (bez określonego składnika, bez uwzględnienia wzrostu) następuje co miesiąc w terminie płatności wynagrodzenia.
Termin jednego miesiąca wynikający z art. 52 § 2 k.p. powinien być liczony od dowiedzenia się przez pracownika o tej okoliczności (niewypłaceniu pełnego wynagrodzenia), a więc praktycznie od daty płatności wynagrodzenia za pracę. Pracodawca, nie wypłacając wynagrodzenia za pracę w pełnej wysokości, narusza bowiem swój obowiązek co miesiąc w terminie jego płatności
Wyrok SN z dnia 10 kwietnia 2008 r., III PK 88/07
Standard: 60415 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli zachowanie pracodawcy polega na zaniechaniu wypłacania pracownikowi świadczenia (prowizji od sprzedaży) w kolejnych terminach płatności. Pracownik ma otwarty termin do złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia przez okres miesiąca od dnia powzięcia wiadomości o ostatnim niewypłaceniu mu należnego wynagrodzenia.
Pracownik może po każdym kolejnym czynie pracodawcy ciężko naruszającym jego podstawowe obowiązki, wchodzącym w skład zachowania ciągłego, rozwiązać bez wypowiedzenia umowę w terminie miesiąca od dnia uzyskania wiadomości o tym czynie. Jednakże nieskorzystanie przez pracownika z tego uprawnienia nie pozbawia go możliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, jeżeli pracodawca kontynuuje swe zachowanie w sposób ciągły.
Wyrok SN z dnia 5 czerwca 2007 r., III PK 17/07
Standard: 60417 (pełna treść orzeczenia)