Zmiana stanu własności nieruchomości spowodowana wydanym po zajęciu orzeczeniem sądu w postępowaniach działowych w świetle art. 930 § 1 k.p.c.
Rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu (art. 930 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zmiana stanu prawnego nieruchomości spowodowana orzeczeniem sądu na skutek podziału majątku wspólnego, działu spadku lub zniesienia współwłasności nieruchomości nie ma charakteru rozporządzenia tą nieruchomością w rozumieniu art. 930 k.p.c. (zob. wyrok SN z dnia 1 grudnia 1977 r., I CR 409/77). Pogląd ten został następnie podzielony w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 1980 r., III CZP 65/80.
Gdy zmiana w stanie prawnym nieruchomości następuje w drodze orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność nieruchomości, nie można mówić o rozporządzeniu nieruchomością przez dłużnika będącego współwłaścicielem, nawet wówczas, gdy wyrazi on zgodę na przyznanie całej nieruchomości drugiemu współwłaścicielowi (nawet taki przypadek nie zachodzi w niniejszej sprawie) lub gdy sam postawi taki wniosek, a także gdy współwłaściciele, działając w porozumieniu, złożą wspólny i zgodny wniosek co do sposobu zniesienia współwłasności, jak i co do określenia wartości nieruchomości oraz wartości nakładów poczynionych przez każdego z nich na nieruchomości. W każdym takim wypadku zmiana w stanie prawnym nieruchomości następuje z mocy orzeczenia sądowego, a nie z mocy oświadczenia woli złożonego przez współwłaściciela będącego dłużnikiem. Nie jest to zatem rozporządzenie nieruchomością przez dłużnika.
Wyrok SO w Bielsku-Białej z dnia 26 kwietnia 2016 r., II Ca 24/16
Standard: 58336 (pełna treść orzeczenia)
Rozporządzeniem nieruchomością po jej zajęciu (art. 930 k.p.c.) nie jest zmiana stanu własności nieruchomości spowodowana wydanym po zajęciu orzeczeniem sądu o zniesieniu współwłasności, dziale spadku lub podziale majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, choćby sąd wydał orzeczenie uwzględniające zgodny wniosek uczestników (wyrok SN z dnia 1 grudnia 1977 r., I CR 409/77 i uchwała SN z dnia 19 grudnia 1980 r., III CZP 65/80).
Rozporządzeniem takim nie jest także przyznanie jednemu z małżonków orzeczeniem sądu o podziale majątku wspólnego wchodzącego w skład tego majątku użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynku.
Uchwała SN z dnia 5 lutego 2010 r., III CZP 132/09
Standard: 22223 (pełna treść orzeczenia)