Zobowiązanie gminy do zawarcia umowy o najem lokalu socjalnego
Umowa najmu lokalu socjalnego (art. 22 - 25 u.o.p.l.)
Dopuszczalna jest droga sądowa w sprawach o zobowiązanie gminy do zawarcia umowy o najem lokalu socjalnego.
W uzasadnieniu uchwały z dnia 15 marca 1995 r. III CZP 23/95 Sąd Najwyższy wskazał na powstanie roszczenia najemcy o zobowiązanie gminy do zawarcia umowy najmu konkretnego lokalu socjalnego, jeżeli gmina nie honoruje orzeczenia sądowego o nadaniu najemcy uprawnienia do takiego lokalu i wynikającego stąd ustawowego pierwszeństwa w jego uzyskaniu.
Roszczenie o zawarcie umowy musi być poprzedzone istnieniem prawnego obowiązku kontrahenta, ponieważ według treści art. 64 k.c. sądy mają jedynie kompetencje do stwierdzania obowiązku zawierania umowy o treści ukształtowanej przez inne zdarzenia prawne oraz powszechnie obowiązujące normy prawne.
Obowiązek zawarcia przez gminę umowy najmu lokalu socjalnego z eksmitowanym najemcą (byłym najemcą) wynika - o czym była mowa - z orzeczenia sądu wydanego na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, jeżeli sąd nada najemcy takie uprawnienie. Obowiązek ten został skonkretyzowany w art. 28 ust. 1 zd. drugie tej ustawy.
Obowiązek taki może także obciążać gminę na podstawie przepisów o umowie przedwstępnej (art. 389 k.c. i art. 390 § 2 k.c.), gdyby taka została zawarta.
Uchwała SN z dnia 30 kwietnia 1997 r., III CZP 13/97
Standard: 55989 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu mieszkalnego, sąd na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509 ze zm.) - orzekł o uprawnieniu najemcy do otrzymania lokalu socjalnego, a gmina nie zapewnia takiego lokalu, najemca może wystąpić z roszczeniem o zobowiązanie gminy do zawarcia umowy najmu wskazanego lokalu socjalnego.
Uchwała SN z dnia 28 marca 1996 r., III CZP 18/96
Standard: 56036 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 55990