Hotel pracowniczy
Odpowiedzialność utrzymujących hotele i podobne zakłady (art. 846 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Udostępnienie pracownikom miejsc w hotelu pracowniczym może nastąpić nieodpłatnie albo za odpłatnością. W pierwszym z wariantów udostępnienie miejsca nie będzie stanowić odpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o PTU. W takiej sytuacji udostępnianie miejsc będzie nieodpłatnym świadczeniem usług, znajdującym się zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o PTU poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W przypadku zaś udostępnienia pracownikom miejsc w hotelu za odpłatnością, takie odpłatne świadczenie usług będzie zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o PTU. Innymi słowy zarówno odpłatne jak i nieodpłatne udostępnianie miejsc pracownikom w hotelu pracowniczym nie będzie czynnością opodatkowaną – skutkującą powstaniem podatku należnego.
Wydatki poniesione przez skarżącego na budowę, wyposażenie i bieżące utrzymanie hotelu pracowniczego związane będą w sposób bezpośredni z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT oraz zwolnionymi od podatku. W takiej sytuacji nie następuje ani pobór podatku należnego, ani odliczenie podatku naliczonego oraz dochodzi do przerwania bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy poniesionymi przez podatnika wydatkami powodującymi naliczenie podatku a działalnością gospodarczą skutkującą powstaniem podatku należnego.
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 maja 2017 r., I SA/Po 1604/16
Standard: 55547 (pełna treść orzeczenia)
Zamieszkanie pracownika w hotelu pracowniczym na podstawie skierowania zakładu pracy prowadzi do zawarcia umowy najmu. Hotele pracownicze wbrew nazwie nie należą do zakładów przewidzianych w art. 846 § 1 k.c.
Wyrok SN z dnia 11 lutego 1999 r., I CKN 960/98
Standard: 55543 (pełna treść orzeczenia)