Wygaśnięcie pełnomocnictwa z chwilą ogłoszenia upadłości
Odwołanie, wygaśnięcie pełnomocnictwa (art. 101 - 102 k.c.) Wygaśnięcie pełnomocnictwa (art. 96 k.p.c.) Skutki ogłoszenia upadłości co do osoby upadłego (art. 57 – art. 60[1] Pr.Up)
W wyniku ogłoszenia upadłości mocodawcy wygasa udzielone przez niego pełnomocnictwo do wypełnienia weksli in blanco i nie odżywa z mocy prawa po uchyleniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości i oddaleniu wniosku.
Skoro pełnomocnictwo do wypełnienia wystawionych przez stronę pozwaną gwarancyjnych weksli in blanco wynikało z zawartej uprzednio z pełnomocnikiem (Bankiem) umowy zlecenia prowadzenia obsługi emisji krótkotrwałych papierów dłużnych i skoro z dniem ogłoszenia upadłości strony pozwanej wygasł zarząd pozwanego majątkiem oraz powyższa umowa zlecania, to wygasło także oparte na niej pełnomocnictwo. Pozwany z chwilą ogłoszenia upadłości nie byłby uprawniony do wypełnienia wystawionych wcześniej weksli in blanco dotyczących tego majątku i nie mógłby tego uczynić także jego pełnomocnik, gdyż jego pełnomocnictwo do wypełnienia weksli wygasało z dniem ogłoszenia upadłości. Weksle in blanco wypełnione przez pełnomocnika po wygaśnięciu pełnomocnictwa w wyniku ogłoszenia upadłości mocodawcy – wystawcy weksli należy uznać za wypełnione przez osobę nieuprawnioną, a zatem nierodzące zobowiązania wekslowego.
Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2007 r., I CSK 314/07
Standard: 54354 (pełna treść orzeczenia)
Jeśli u podstaw pełnomocnictwa jest umowa zlecenia, to ogłoszenie upadłości powoduje nie tylko wygaśnięcie umowy zlecenia, lecz także pełnomocnictwa procesowego, którego podstawą było to zlecenie.
Pełnomocnictwo procesowe jest stosunkiem prawnym niezależnym i samodzielnym, wszakże nie sposób zaprzeczyć, iż z reguły łączy się z innym (podstawowym) stosunkiem prawnym. Chodzi tu przeważnie o zlecenie lub umowę o pracę; w rachubę wchodzi też stosunek rodzinny.
Jeśli przyjąć (co jest regułą), iż u podstaw pełnomocnictwa procesowego udzielonego przez Spółkę adwokatowi K. S. leży umowa zlecenia, to wygaśnięcie tego zlecenia pociąga za sobą wygaśnięcie pełnomocnictwa i to zarówno materialnego, jak i procesowego. Jakkolwiek brak w tym przedmiocie wyraźnego przepisu, to jednak w pełni uprawniony jest pogląd, że skutki ogłoszenia upadłości mocodawcy uniemożliwiają jego reprezentowanie nie tylko w sferze prawa materialnego, lecz również procesowego. Odmienne stanowisko koliduje z faktem, iż zarząd majątkiem upadłego obejmuje syndyk.
Umorzenie postępowania upadłościowego nie może reaktywować tego pełnomocnictwa
Postanowienie SN z dnia 7 listopada 2003 r., I CZ 127/03
Standard: 54353 (pełna treść orzeczenia)