Właściwość rzeczowa sądu rejonowego w sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej
Rozdzielność majątkowa - zagadnienia procesowe Właściwość rzeczowa sądu rejonowego (art. 16 k.p.c.)
Sprawy o zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej - bez względu na wartość przedmiotu sprawy - należą do właściwości rzeczowej sądu rejonowego.
Żądanie zniesienia wspólności majątkowej (art. 52 k.r.o.) nie stanowi dochodzenia prawa majątkowego przez małżonka, ale zmierza jedynie do przekształcenia istniejącego między małżonkami ustroju majątkowego - a to przez zastąpienie wspólności rozdzielnością majątkową (art. 54 k.r.o.). Zauważyć tu można, że nic nie stoi na przeszkodzie zgłoszeniu żądania zniesienia wspólności również w sytuacji, gdy małżonkowie nie mają żadnego majątku wspólnego, bo go się jeszcze nie dorobili, albo go utracili. Dopiero po ustaniu, z mocy wyroku, wspólności majątkowej małżonków i powstaniu rozdzielności majątkowej - każdy z małżonków może dochodzić swoich praw do udziału we wspólnym (dawniej) majątku (art. 43 k.r.o.) - oczywiście, w razie gdy majątek taki istnieje.
Zajmując powyższe stanowisko, skład orzekający w niniejszej sprawie nie podzielił poglądu wyrażonego - bez szerszego rozwinięcia - w uzasadnieniu uchwały SN z dnia 15 października 1991 r. III CZP 96/91 (OSNCP 1992, z. 6, poz. 91), zgodnie z którym sprawy o zniesienie wspólności majątkowej należą do właściwości sądów rejonowych, chyba że wartość przedmiotu sporu będzie przewyższała dwadzieścia milionów złotych.
Uchwała SN z dnia 5 października 1994 r., III CZP 126/94
Standard: 52150 (pełna treść orzeczenia)
Sprawy o zniesienie wspólności majątkowej należą do właściwości sądów rejonowych, chyba że wartość przedmiotu sporu będzie przewyższała dwadzieścia milionów złotych (art. 16 i 17 pkt 4 k.p.c.).
Uchwała SN z dnia 15 października 1991 r., III CZP 96/91
Standard: 52153 (pełna treść orzeczenia)