Europejski Obszar Gospodarczy
Zezwolenie na nabycie nieruchomości; cudzoziemiec (art. 1 u.n.n.c.) Zwolnienia z wymogu uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca (art. 8 u.n.n.c.)
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r. uległa zmianie wyrażona w art. 1 ust. 1 ustawy zasada, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia. Obowiązek uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości (aczkolwiek z pewnymi wyjątkami) został uchylony w stosunku do cudzoziemców, będących obywatelami państw - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej. Z treści art. 1 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy wynika, że ustawodawca zezwolił na nabywanie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców bez żadnych ograniczeń dla celów nabycia tzw. "pierwszego domu", tj. domu, który ma stanowić ich stałe miejsce zamieszkania, natomiast nabycie drugiego domu podlegało kontroli organów państwowych i wymagało uzyskania zezwolenia.
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 marca 2014 r., IV SA/Wa 113/14
Standard: 52053 (pełna treść orzeczenia)
Nabycie (objęcie) przez obywateli lub przedsiębiorców Europejskiego Obszaru Gospodarczego, udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącej właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości na terytorium Polski nie wymaga uzyskania zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Republika Federalna Niemiec jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co wynika jednoznacznie z preambuły Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Dz. U. UE - sp.11-52-3). Osoby prawne - przedsiębiorcy - mające siedzibę na terytorium Niemiec, a takimi są powodowe spółki nie miały zatem obowiązku uzyskiwania zezwolenia na nabycie udziałów w W. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą T., mimo, że ta jest właściciel nieruchomości rolnych.
Wyrok SA w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2008 r., I ACa 699/08
Standard: 52075 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 52045