Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wniosek dowodowy złożony w postępowaniu odwoławczym (art. 453 § 2 k.p.k.)

Wniosek dowodowy (art. 169 k.p.k.) Przebieg rozprawy apelacyjnej (art. 453 k.p.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Na przeszkodzie złożeniu wniosku dowodowego w postępowaniu odwoławczym nie stoi żaden termin prekluzyjny. Wniosku dowodowego nie można więc zignorować na tej tylko podstawie, że zgłoszono go dopiero w postępowaniu przed drugą instancją.

Wprawdzie według ogólnej zasady sąd odwoławczy nie przeprowadza postępowania dowodowego, co do istoty sprawy (art. 452 § 1 k.p.k.), jednak może przeprowadzić dowód na rozprawie, jeśli nie jest konieczne przeprowadzenie na nowo przewodu w całości lub w znacznej części (art. 452 § 2 k.p.k.), a wniosek dowodowy złożony przez oskarżonego Leszka M. nie miał tego ostatniego charakteru.

Art. 453 § 2 k.p.k. wprost przyznaje stronie prawo do składania wniosków ustnie lub na piśmie w postępowaniu odwoławczym.

Jeśli strona zgłasza dowód w apelacji, w innym piśmie procesowym złożonym w toku tzw. postępowania międzyinstancyjnego lub nawet dopiero na rozprawie odwoławczej, to sąd drugiej instancji powinien - jeśli nie dostrzega potrzeby jego uwzględnienia - oddalić ten dowód według podobnych zasad, co sąd meriti, a więc tylko w wypadkach wskazanych w art. 170 § 1 k.p.k. ewentualnie także w wyniku rozumowania a contrario z art. 193 § 1 i art. 201 k.p.k., gdy chodzi o dowód z opinii biegłych (por. np. postanowienia SN z dnia 21 stycznia 2009 r. V KK 231/08 oraz z dnia 11 maja 2006 r. III KK 452/05).

Sąd Apelacyjny powinien w toku ponownego rozpoznania sprawy w postępowaniu odwoławczym w pierwszym rzędzie wydać postanowienie w przedmiocie złożonego przez oskarżonego wniosku dowodowego i w wypadku odmowy dopuszczenia dowodu klarownie uzasadnić swoje stanowisko w tej kwestii wraz ze wskazaniem podstawy prawnej tej decyzji. Gdyby natomiast zdecydował o dopuszczeniu dowodu, to sama ta decyzja nie wymagałaby nie tylko pogłębionego uzasadnienia, ale nawet formy postanowienia, rzecz jasna, jeśli inna strona nie sprzeciwi się wnioskowi (art. 368 w zw. z art. 458 k.p.k.). 

Wyrok SN z dnia 5 października 2010 r., IV KK 61/10

Standard: 51479 (pełna treść orzeczenia)

Sąd odwoławczy nie przeprowadza wprawdzie postępowania dowodowego co do istoty sprawy (art. 452 § 1 k.p.k.), może jednak wyjątkowo przeprowadzić dowód dla przyśpieszenia postępowania, o ile nie będzie to oznaczało przeprowadzenia w całości lub w znacznej części postępowania dowodowego (art. 452 § 2 k.p.k.). Nie istnieje zatem zakaz przeprowadzania dowodów w sądzie odwoławczym (por. wyrok SN z dnia 19 sierpnia 2004 r., II k.k. 388/03).

Jeżeli strona zgłasza dowód dopiero w apelacji lub na rozprawie odwoławczej, to sąd drugiej instancji powinien - jeśli nie dostrzega potrzeby jego uwzględnienia - oddalić ten dowód według podobnych zasad co sąd meriti, a więc tylko w wypadkach wskazanych w art. 170 § 1 k.p.k. 

Postanowienie SN z dnia 21 stycznia 2009 r., V KK 231/08

Standard: 52144 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 177 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52137

Komentarz składa z 87 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51481

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.