Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Udział kapitałowy wspólnika (art. 50 § 1 k.s.h.)

Udział kapitałowy wspólnika; podwyższenie umówionego wkładu (art. 50 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

 K.s.h. nie używa pojęcia "wartości nominalnej udziałów", adekwatnego w odniesieniu do spółki z o.o. (kapitałowej), gdyż w zamian za wkład wniesiony do spółki komandytowej wspólnik nie otrzymuje udziałów, które posiadają określoną wartość nominalną, ale otrzymuje tzw. udział kapitałowy, z którym związane są określone uprawnienia w spółce – ogół praw i obowiązków. Na ten udział składają się m.in. uprawnienie do udziału w zyskach czy prawo do żądania wypłaty odsetek, lecz te uprawnienia nie mają wartości nominalnej.

Udział kapitałowy odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu.

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 stycznia 2018 r., I SA/Rz 799/17

Standard: 50623 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 50 k.s.h. stanowiący, iż udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu, został umiejscowiony w rozdziale 3 k.s.h. zatytułowanym "Stosunki wewnętrzne spółki". Oznacza to, że przepis ten nie ma charakteru przepisu bezwzględnie obowiązującego, bowiem przepisy zamieszczone w tym rozdziale znajdują zastosowanie jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej. Biorą pod uwagę treść przepisów art. 48 i art. 49 k.s.h. stwierdzić należy, że w umowie spółki należy określić przedmiot wkładu i jego wartość. Natomiast woli wspólników ustawodawca pozostawił określenie zasad, wielkości, sposobu i rodzaju wnoszonych wkładów.

Jak wskazuje się w literaturze niejednoznaczne traktowanie udziału w spółce osobowej doprowadziło do wprowadzenia regulacji odnoszących się do udziału kapitałowego. Skoro tak, to obecnie przyjmuje się, że wspólnik posiada udziały w majątku spółki (udział kapitałowy), który odpowiada wartości wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki. Doszło więc do powiązania udziału kapitałowego z wkładem rzeczywiście wniesionym do spółki. Wspólnicy posiadają określone przepisami kodeksu uprawnienia dotyczące majątku spółki i w przypadku majątku założycielskiego tworzonego z wkładów są to udziały kapitałowe, a w przypadku mienia nabytego przez spółkę w czasie jej istnienia - udział w zysku

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2016 r., II GSK 2961/14

Standard: 50614 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 222 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50499

Komentarz składa z 702 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51625

Komentarz składa z 126 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50817

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.