Zakaz zwrotu wkładów (art. 189 k.s.h.)
Prawa i obowiązki wspólników (art. 174 - 200 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zakaz zwracania wniesionych wkładów dotyczy zarówno aportów, jak i wkładów pieniężnych. Od strony przedmiotowej należy go rozumieć szeroko. Zakazane jest więc zarówno dokonanie zwrotu w naturze przedmiotu aportu, jak i wypłata kwoty pieniężnej uzyskanej ze sprzedaży przedmiotu aportu.
Zakazane jest także udostępnienie wspólnikowi do bezpłatnego korzystania przedmiotu aportu albo wypłacenie mu kapitału pieniężnego wniesionego na wkład tytułem nieodpłatnej albo symbolicznie oprocentowanej pożyczki.
Dopuszczalne przypadki zwrotu wkładów w trakcie trwania spółki muszą wynikać z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Jeżeli w umowie spółki znalazłyby się postanowienia wprowadzające możliwość zwrotu wkładów w przypadkach nieprzewidzianych w Kodeksie spółek handlowych, byłyby one nieważne
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 czerwca 2019 r., II SA/Kr 1049/18
Standard: 50993 (pełna treść orzeczenia)
K.s.h. wskazuje precyzyjnie w art. 189 § 1, iż w czasie trwania spółki nie wolno zwracać wspólnikom wniesionych wkładów w całości i w części, chyba że przepisy niniejszego działu stanowią inaczej. Wyjątkami tymi są: nabycie udziałów własnych (art. 200 k.s.h.), obniżenie kapitału zakładowego przez obniżenie wartości udziałów (art. 263 k.s.h.) lub przez umorzenie określonej liczby udziałów (art. 199 w zw. z art. 263 k.s.h.).
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 marca 2016 r., III SA/Wa 596/15
Standard: 50032 (pełna treść orzeczenia)