Zaliczenie nieruchomości do majątku wspólnego lub osobistego małżonków według stan istniejącego w chwili nieformalnego jej nabycia
Małżeńska wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) (art 31 k.r.o.)
W uchwale z dnia 16 marca 1972 r., III CZP 8/72 Sąd Najwyższy uznał, że o zaliczeniu nieruchomości do majątku wspólnego lub odrębnego małżonków decyduje stan istniejący w chwili nieformalnego nabycia, a nie w chwili wejścia w życie ustawy, gdy nabycie stało się prawnie skuteczne. Jeżeli więc nieformalne nabycie zostało dokonane przez jednego z małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego albo nabyte w drodze spadkobrania lub darowizny nawet w czasie trwania małżeństwa, uwłaszczeniem należy objąć tylko jednego z małżonków, mimo że w dniu 4 listopada 1971 r. oboje byli w posiadaniu nieruchomości.
Sąd najwyższy podziela ten pogląd prawny
Postanowienie SN z dnia 27 lutego 1997 r., III CKN 6/97
Standard: 49085 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli nieruchomość rolna została nabyta przez jednego z małżonków jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, nie wchodzi ona w skład majątku dorobkowego, mimo że następnie z mocy ustawy z dnia 26 października 1971 r. doszło dopiero do prawnie skutecznego jej nabycia.
Reprezentowane w niniejszej uchwale stanowisko prowadzi z kolei do wniosku, że również w sytuacji odwrotnej, to jest gdy nieruchomość rolna została nabyta w drodze prywatnej umowy kupna - sprzedaży przez oboje małżonków lub chociażby jednego z nich w czasie trwania związku małżeńskiego, a następnie w chwili wejścia w życie ustawy z dnia 26 października 1971 r. wspólność majątkowa między małżonkami już ustała - okoliczność, że jeden z małżonków posiadał tę nieruchomość w dniu wejścia w życie ustawy, nie zmienia charakteru tej nieruchomości jako składnika majątku dorobkowego.
Wyrok SN z dnia 16 marca 1972 r., III CZP 8/72
Standard: 49086 (pełna treść orzeczenia)