Niedopuszczalność drogi sądowej w sprawie odwołania prezesa spółdzielni
Dopuszczalność drogi sądowej w sprawach pracowniczych
Uchwała rady nadzorczej spółdzielni, wydana na podstawie statutu przewidującego możliwość odwołania członka zarządu z ważnych przyczyn, nie podlega merytorycznej kontroli sądu.
Odwołanie członka zarządu jest jednostronną czynnością prawną, pozostawioną swobodnej decyzji spółdzielni, ustawa bowiem nie uzależnia jej dokonania od jakiejkolwiek przyczyny, a merytoryczna kontrola odwołania uchyla się spod kompetencji sądu. Takie jest również jednolite stanowisko orzecznictwa.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 10 marca 1960 r., I CR 288/59, odwołanie ze stanowiska członka zarządu spółdzielni, a więc również ze stanowiska prezesa zarządu, może nastąpić w każdym czasie, i to bez potrzeby wykazania ważnej przyczyny odwołania.
Według wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 marca 1968 r., II CR 35/68, skoro odwołanie prezesa zarządu spółdzielni może nastąpić w każdej chwili bez postawienia mu jakiegokolwiek zarzutu, to nie podlega ono kontroli merytorycznej sądu, a odwołanemu nie przysługuje roszczenie o przywrócenie go na stanowisko prezesa spółdzielni, jak również nie przysługuje mu roszczenie odszkodowawcze.
Stosownie do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 1972 r., I PR 130/72, każdy członek zarządu spółdzielni pracy, nie wyłączając prezesa, może być w każdym czasie odwołany przez radę tej spółdzielni, jako organ, który go powołał, a uchwała rady podjęta w tym przedmiocie nie podlega kontroli sądowej i dlatego nie może być przez sąd uchylona.
Wyrok SN z dnia 16 marca 2018 r., IV CSK 302/17
Standard: 46186 (pełna treść orzeczenia)