Czynności zwykłego zarządu stowarzyszenia
Organy i działanie stowarzyszenia (art. 11 p.s.)
Zwykły zarząd obejmuje przede wszystkim zachowanie mienia i innych dóbr oraz osiągnięcie z nich normalnych korzyści (por. uz. orz. SN z dnia 1 kwietnia 1955 r. III CR 1063/54). Słusznie jednak dostrzeżono w orzecznictwie, że tak wytyczone granice zwykłego zarządu są współcześnie zbyt ciasne, w związku z czym objęto nimi także inne czynności, np. zbywanie ruchomości, chyba że miały szczególne znaczenie lub przeznaczenie, a także nabywanie - z zachowaniem ekwiwalentności - ruchomości i nieruchomości oraz innych praw rzeczowych.
W wypadku prowadzenia działalności gospodarczej przyjmuje się, że nie przekracza zakresu zwykłego zarządu zawieranie umów obligacyjnych z kontrahentami (np. umów ubezpieczenia, kontraktacji, kredytowych, itd.), jeśli pozostają w związku z prowadzoną działalnością (por. uz. uchwały (7) SN z dnia 25 marca 1994 r. III CZP 182/93).
Skład Sądu Najwyższego rozpoznający niniejszą sprawę, podzielając przedstawiony wyżej punkt widzenia na zagadnienia zarządu, nie aprobuje ujętego w kasacji stanowiska, że zawarcie umowy spółki cywilnej przez pełnomocników strony powodowej stanowiło czynność wymagającą pełnomocnictwa rodzajowego lub szczególnego.
W ocenie Sądu Najwyższego, spółka - typowy, występujący w obrocie powszechnie, kontrakt prawa cywilnego, służący realizacji zamierzonego przez kontrahentów celu gospodarczego - jest czynnością instrumentalnie potrzebną dla zgodnego z zasadami prawidłowej gospodarki wykonywania praw majątkowych mocodawcy.
Wyrok SN z dnia 8 października 1997 r., II CKN 362/97
Standard: 45877 (pełna treść orzeczenia)