Przeglądanie i odpisy z akt ksiąg wieczystych (art. 36[1] u.k.w.h.)
Ustrój ksiąg wieczystych i postępowanie (art. 23 - 58[2] u.k.w.h.)
Zestawienie treści przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz art. 36[1] ust. 2 i 4 ustawy o księgach wieczystych i hipotece musi prowadzić do wniosku, że art. 36[1] ust. 2 i 4 stanowią "przepisy innej ustawy określające odmienne zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami publicznymi". W takiej zaś sytuacji przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej nie znajdują zastosowania.
Jeżeli ustawa o księgach wieczystych i hipotece stanowi, że przeglądanie akt księgi wieczystej oraz uzyskiwanie odpisów dokumentów z tych akt uzależnione jest od wykazania interesu prawnego, to tym samym wyłącza ogólne przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej przewidującej powszechny dostęp do informacji.
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 czerwca 2019 r., II SAB/Kr 37/19
Standard: 44320 (pełna treść orzeczenia)
Art. 36[1] ustawy o księgach wieczystych i hipotece znajduje zastosowanie w odniesieniu do podmiotów, które nie są stronami postępowania, jest przepisem szczególnym, o którym mowa w art. 1 ust. 2 u.d.i.p. w odniesieniu do tych dokumentów, które są informacją publiczną i znajdują się w aktach ksiąg wieczystych. W tym zatem zakresie stosowanie przepisów u.d.i.p. jest wyłączone.
Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2017 r., I OSK 660/17
Standard: 44321 (pełna treść orzeczenia)