Przymiot imienia jako warunek uwzględnienia wniosku o zmianę imienia
Ważne powody zmiany imienia i nazwiska (art. 4 u.z.i.n.)
Przedmiotem żądania zmiany imienia może być żądanie zmiany na inne wskazane imię. Istotne jest zatem , czy żądane wnioskiem imię ma w ogóle przymiot imienia w swym brzmieniu i pisowni, a więc przymiot używanej w charakterze imienia nazwy odosobowej(Uniwersalny Słownik Języka Polskiego, PWN 2003,tom I,s.1194 i tom 2,s.875) - tak przyjęto w wyroku WSA w Krakowie z dnia 20 kwietnia 2004 r. ,II SA/Kr 1175/00). Nie każde zatem słowo może odpowiadać swym brzmieniem i pisownią imieniu . Żądanie nadania imienia w brzmieniu "Herold Królestwa" nie spełnia kryteriów imienia w języku polskim, gdyż jest nazwą określającą funkcję(Herold – posłaniec) i przedmiot (Królestwo) i odmowa żądaniu zmiany noszonych imion na imiona określenia "Herold Królestwa" była uzasadniona.
Nowe imiona nie mogą razić sztucznością i muszą odpowiadać nie tylko duchowi ale i regułom języka polskiego, które m.in. nie przewidują dookreślania imion (chyba, że chodzi o imiona cudzoziemskie używane w formie odpowiadającej ich językowi ojczystemu i będące wyrazem prawa do używania imienia i nazwiska w brzmieniu ojczystym (por. wyrok NSA z dnia 18 stycznia 1994 r. a także wyrok NSA dnia 31 maja 2005 r., I OSK 1471/04, w którym Sąd uznał prawo rodziców do nadawania dziecku imion obcych).
Żądane nowe imiona powinny mieć postać imion i formę mianownika , powinny się odmieniać przez przypadki. Wprawdzie niektóre występujące w Polsce imiona nawiązują do funkcji, ale proponowane w rozpoznawanej sprawie imiona( w istocie imię z dodatkowym dookreśleniem) "Herold Królestwa" nie pozwalają na potraktowanie ich jako imion( zgoda na takie" imiona" mogłaby prowadzić w praktyce do domagania się zmiany imion i nazwisk na określenia związane z poprzednio pełnionymi funkcjami zawodowymi lub publicznymi). Nie wystarczy subiektywne przekonanie żądającego o potrzebie zmiany imion, muszą one – z uwagi na spełniane funkcje - mieć formę umożliwiającą uznanie ich za imię (imiona).
W świetle przepisów ustawy o zmianie imion i nazwisk, zmiana taka polega na zastąpieniu imion – imionami a nazwiska – nazwiskiem. . Imiona , na jakie chce się zmienić - z ważnych względów - posiadane imiona, nie muszą mieć formy odosobowej, mogą pochodzić od funkcji, nie muszą być słowiańskie ani chrześcijańskie, mogą być obce lub stanowić neologizmy (w orzecznictwie sądowoadministracyjnym wiązanie imienia z tożsamością narodową jest uznawane za anachroniczne i niesłuszne, por. m.in. wyrok z dnia 24 czerwca 1988 r. ,SA/Wr 115/88), ale pod pewnymi warunkami - swoją formą i pisownią nowe imiona, tak jak i nazwiska, powinny pozostawać w zgodzie z formą i pisownią imion { choć nie mają do nich , jako do nazw własnych, zastosowania przepisy ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. Nr 90,poz.999 ze zm.) }. Żądane nowe imiona "Herold Królestwa" tych warunków nie spełniają.
Nawet długotrwałe używanie imienia nie może być uznane za przesłankę zmiany nazwiska , za ważne względy uzasadniające tę zmianę.
Wyrok NSA z dnia 15 marca 2007 r., II OSK 452/06
Standard: 44225 (pełna treść orzeczenia)