Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska (art. 9 u.z.i.n.)
Zmiana imienia i nazwiska w trybie administracyjnym
W orzecznictwie sądów administracyjnych niekwestionowany jest pogląd, że sprawy dotyczące imion i nazwisk (ich zmiany, ustalenia pisowni) są sprawami dotyczącymi praw o charakterze ściśle osobistym, wygasających z chwilą śmierci osoby, której przysługują, jako ściśle związane z jej osobą (wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2010 r., II OSK 2149/10). Wynika to ze szczególnego charakteru prawa do imienia i nazwiska, jako dobra osobistego, w sytuacji, gdy normy prawa materialnego nie wiążą ze zmianą imienia lub nazwiska (ustaleniem ich pisowni) skutków prawnych dla osób trzecich.
Konsekwencją powyższego jest, że w sprawach dotyczących zmiany imion i nazwisk, czy też ustalenia ich pisowni prawa strony nie przysługują osobom trzecim poza zainteresowanym dokonaniem zmiany, czy też ustaleniem pisowni (zob. wyrok NSA z dnia 9 lutego 2011 r., II OSK 334/10).
Tylko zatem osoba, której imię lub nazwisko ma zostać zmienione lub ustalona ma być jego pisownia, jest stroną postępowania, którego przedmiotem jest rozstrzygnięcie tej kwestii. Prawa strony nie będą przysługiwać w tego typu sprawach w szczególności zstępnym adresata decyzji. Osoby trzecie - także zstępni osoby, której dotyczy decyzja - nie będą również uprawnione do inicjowania postępowań nadzwyczajnych w tego typu sprawach.
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 czerwca 2014 r., IV SA/Wa 606/14
Standard: 44227 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy ustawy o zmianie imion i nazwisk nie pozwalają jednak na "wybieranie" przez organy administracji jednego z zaproponowanych wariantowych imion i nazwiska. Ani te organy ani sądy administracyjne nie są władne wybierać z żądanych, wskazanych we wniosku, imion i nazwisk,dobierać ich układ i w związku z tym ustalać ewentualną kolejność poszczególnych członów imienia i nazwiska.
Podstawę zmiany imienia i nazwiska stanowi wniosek obywatela polskiego a zmiana następuje na wskazane przez niego imię lub nazwisko. Musi być ono konkretne , jednostkowo oznaczone.
Wyrok NSA z dnia 15 marca 2007 r., II OSK 452/06
Standard: 44224 (pełna treść orzeczenia)