Zmiana imienia i nazwiska u transseksualisty
Ważne powody zmiany imienia i nazwiska (art. 4 u.z.i.n.)
Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka m.in. imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka, to tym bardziej nie może wpisać do aktu stanu cywilnego imienia i nazwiska, które wskazuje na inną płeć, niż płeć biologiczna wpisana do aktu urodzenia dziecka. Dopiero wzmianka o zmianie płci skarżącego z męskiej na żeńską w aktach stanu cywilnego, uzasadniałby uwzględnienie jego wniosku.
Wprawdzie przepisy ustawy o zmianie imienia i nazwiska nie odsyłają do posiłkowego stosowania w postępowaniu dotyczącym zmiany imion i nazwiska przepisów ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, niemniej ocena, czy zachodzą "ważne powody" do uwzględnienia wniosku o zmianę imion i nazwiska, nie może pomijać kwestii zgodności wnioskowanej czynności z przepisami innych ustaw i prowadzić do ich obejścia. Sam fakt, że stwierdzono u skarżącego transesksualizm typu M/K i że psychicznie identyfikuje się on z płcią żeńską oraz funkcjonuje w swoim otoczeniu jako kobieta powoduje, że z jego subiektywnego punktu widzenia, niewątpliwie zachodzą ważne powody do uwzględnienia wniosku. Nie przesądza to jednak jeszcze o tym, że zachodzą "ważne powody" w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Organ musi bowiem dokonać oceny "ważności powodów" uwzględniając również względy i okoliczności obiektywne, przy czym ostateczny wynik tej oceny nigdy nie może prowadzić do stanu sprzecznego z prawem.
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 lutego 2017 r., III SA/Łd 745/16
Standard: 44215 (pełna treść orzeczenia)
Zmiana imion z żeńskich na imię męskie i żeńskiej formy nazwiska na formę wskazującą, że dana osoba jest płci męskiej nie może nastąpić bez wcześniejszego uzyskania orzeczenia sądowego w przedmiocie zmiany płci.
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 października 2012 r., III SA/Łd 732/12
Standard: 44228 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 44204