Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Posługiwanie się deską wiórową o długości ok. 70 cm i grubości ok. 3 cm

Bójka lub pobicie z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 k.k.) Posługiwanie się innym niebezpiecznym narzędziem Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną (art. 223 k.k.)

"Niebezpieczny przedmiot" to taki przedmiot, który ze względu na swoje właściwości już przez samo zwykłe użycie przeciwko człowiekowi stwarza potencjalne niebezpieczeństwa dla jego życia lub zdrowia. A zatem użycie przez sprawcę czynu "niebezpiecznego przedmiotu" powinno stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo spowodowania jego użyciem ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. (por. uchwała z dnia 11 września 1992 r. I KZP 31/92).

Wszystkim tym cechom odpowiada przedmiot użyty przez oskarżonego - deska wiórowa o długości ok. 70 cm i grubości ok. 3 cm, przedmiot twardy, ostrokrawędziasty. Podobnego przedmiotu, lecz mniejszych rozmiarów, użył współsprawca czynnej napaści oskarżony Ireneusz S. Uderzający pokrzywdzonego w okolice prawej części głowy spowodował u niego uszkodzenie ciała w postaci pourazowego pęknięcia błony bębenkowej ucha prawego z osłabieniem słuchu, co naruszało czynności tego narządu na czas powyżej 7 dni. Jeśli zważyć, że oskarżony Krzysztof K., silniejszy fizycznie od kolegi użył dłuższej i grubszej deski i dwukrotnie zamierzał uderzyć nią w głowę pokrzywdzonego, nie budzi wątpliwości, że istniało potencjalne niebezpieczeństwo spowodowania u pokrzywdzonego ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

Wyrok SN z dnia 3 listopada 1994 r., WR 181/94

Standard: 43087 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.