Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wymóg „wysłuchania skazanego” i uzyskania jego zgody na nałożenie obowiązków z art. 72 § 1 pkt 6 i 6a (art. 74 § 1 k.k.)

Wykonywanie obowiązków probacyjnych (art. 74 k.k.)

Aktualny stan prawny przywiązuje dużą uwagę do włączenia skazanego w proces jego resocjalizacji. Skazany, na którego nakładany jest obowiązek, ma zatem prawo współuczestniczenia w określeniu czasu i sposobu jego wykonania, co wynika ze szczególnego charakteru obowiązku poddania się leczeniu. Osiągnięcie zadowalającego rezultatu w leczeniu odwykowym, jest uzależnione przede wszystkim od psychicznego nastawienia skazanego do procesu leczenia, negatywny stosunek skutkuje najczęściej brakiem postępów. Mając to na uwadze ustawodawca zobligował sąd do uzyskania zgody od skazanego na nałożenie obowiązku określonego w art. 72 § 1 pkt 6 k.k.

Wyrok SN z dnia 6 lipca 2011 r., IV KK 161/11

Standard: 77796 (pełna treść orzeczenia)

Sąd Rejonowy nałożył na oskarżnego, na podstawie art. 72 § 1 pkt 5 i 6 k.k., obowiązki powstrzymywania się od nadużywania alkoholu oraz podjęcia leczenia odwykowego w poradni przeciwalkoholowej, bez obligatoryjnego wysłuchania oskarżonego, przy czym w zakresie drugiego z wymienionych wyżej obowiązków, (orzeczonego na podstawie art. 72 § 1 pkt 6 k.k.), nie uzyskał również jego zgody warunkującej nałożenie tego obowiązku.

Sąd Rejonowy dopuścił się w ten sposób rażącego naruszenia przepisu art. 74 § 1 k.k. Naruszenie to w sposób oczywisty miało istotny wpływ na treść wydanego orzeczenia, gdyż z niekorzyścią dla oskarżonego zostały na niego nałożone obowiązki stanowiące dodatkowe dolegliwości w ramach wydanego wyroku (por. też wyrok SN z dnia 19 stycznia 2011 r., IV KK 378/10).

Wyrok SN z dnia 14 czerwca 2011 r., IV KK 157/11

Standard: 77216 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 151 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42342

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.