Inne obowiązki należące do długów spadkowych w rozumieniu (art. 922 § 3 k.c.)
Długi spadkowe (art. 922 § 3 k.c., art. 1031 k.c., art. 1034 k.c.)
Długi spadkowe stanowią również obowiązki majątkowe związane z dziedziczeniem, które nie wynikają ze stosunków istniejących za życia spadkodawcy, lecz powstają z mocy przepisów prawa spadkowego z chwilą otwarcia spadku lub później. O długach tych traktuje § 3 art. 922 k.c. przez ich wyraźne wymienienie lub odwołanie się do ogólnej klauzuli określającej, że chodzi o "inne obowiązki" przewidziane w przepisach księgi IV kodeksu cywilnego.
Do obowiązków objętych ogólną klauzulą zalicza się obowiązek odpowiadający szczególnemu uprawnieniu małżonka i innych osób wymienionych w art. 923 § 1 k.c. do zamieszkiwania i korzystania z urządzeń domowych w dotychczasowym zakresie przez okres 3 miesięcy od otwarcia spadku.
Do długów tych należą także szeroko rozumiane koszty utrzymania, takie jak koszty remontów, napraw i konserwacji mieszkania zajmowanego przez spadkodawcę (por. uchwałę SN z dnia 7 sierpnia 1975 r. III CZP 60/75).
Jak z powyższego wynika, hipotezą przepisów art. 922 § 1 i 3 nie są objęte nakłady poczynione na nieruchomość spadkową po śmierci spadkodawcy. A zatem roszczenie z tytułu tych nakładów nie stanowi długu spadkowego. Rozważania te prowadzą do wniosku, że podstawę rozliczenia z tytułu nakładów koniecznych, dokonanych przez samoistnego posiadacza w złej wierze, stanowią przepisy prawnorzeczowe, regulujące wzajemne stosunki między właścicielem pozbawionym faktycznego władztwa nad rzeczą a jej posiadaczem (art. 226 § 2 k.c.).
Uchwała SN z dnia 24 stycznia 1996 r., III CZP 193/95
Standard: 41182 (pełna treść orzeczenia)