Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wymiar kary w przestępstwie wypadku drogowego

Wymiar kary za wypadek; okoliczności wpływające na zaostrzenie i złagodzenie kary

Przy wymiarze kary za przestępstwa drogowe sądy powinny mieć na względzie to, że porządek i bezpieczeństwo na drogach w dużym stopniu zależą od stosowania właściwej represji, która - zależnie od rodzaju (umyślnego lub nieumyślnego) naruszenia przez sprawcę zasad bezpieczeństwa w ruchu, szkody powstałej dla życia, zdrowia lub mienia, nasilenia tej kategorii przestępstw, uwzględnienia danych osobowych sprawcy - powinna stanowić jeden z istotnych elementów zwalczania i zapobiegania tej kategorii przestępstw.

Przy wymiarze kary także i za przestępstwa drogowe sądy nie mogą pomijać pozostałych dyrektyw wymiaru kary określonych w art. 50 k.k. [art. 53 k.k.]. Dla wymiaru kary za przestępstwa drogowe, zwłaszcza określone w art. 145 k.k. [art. 177 k.k.] istotne znaczenie ma wielkość wyrządzonej szkody według zasady: im poważniejsza szkoda, tym większe jej znaczenie jako okoliczności obciążającej, przy czym zasada ta zawsze wymaga oceny w powiązaniu ze stopniem winy sprawcy.

Przy niewielkim stopniu winy wielkość szkody nie może mieć decydującego znaczenia dla stosowania surowej represji.

Wyrok SN z dnia 8 maja 1974 r., V KRN 33/74

Standard: 40862 (pełna treść orzeczenia)

Fakt, że sprawca wypadku drogowego naruszył umyślnie nie tylko jeden, lecz kilka przepisów o ruchu drogowym (np. prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień a ponadto w stanie nietrzeźwości), powinien być uwzględniony jako okoliczność wpływająca na zaostrzenie kary.

Wyrok SN z dnia 24 września 1971 r., Rw 944/71

Standard: 41319 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.