Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przekazanie sprawy sądowi okręgowemu ze względu na wagę lub zawiłość sprawy.(art. 25 § 2 k.p.k.)

Właściwość sądu okręgowego (art. 25 k.p.k.)

Możliwości rozpoznania sprawy należącej do właściwości sądu rejonowego przez sąd wojewódzki - zgodnie z art. 17 § 2 k.p.k. [art. 25 § 2 k.p.k.] nie można oceniać z punktu widzenia zaufania lub braku zaufania do umiejętności prawidłowego orzekania przez sąd rejonowy, lecz - z punktu widzenia przesłanek dotyczących szczególnej wagi sprawy lub jej zawiłości oraz celowości rozpoznania tejże sprawy przez sąd wyższego rzędu ze względu na doświadczenie sądu w rozpoznawaniu spraw zawiłych faktycznie i prawnie.

"Szczególna waga" sprawy lub jej "zawiłość" mają charakter oceny, wynikający z materiału dowodowego w sprawie, czasu, miejsca, okoliczności i sposobu działania oraz kwalifikacji prawnej czynu, a także rodzaju czynu i stopnia szkodliwości społecznej zarzucanego przestępstwa. Mogą to być również przesłanki natury prawnej zarówno procesowej, jak i materialnej, mające znaczenie przy ocenie wagi sprawy lub stopnia jej zawiłości.

Pojęcie szczególnej wagi sprawy bowiem nie jest równoznaczne z pojęciem szczególnie wysokiego stopnia szkodliwości społecznej czynu

Postanowienie SN z dnia 7 stycznia 1983 r., V KZ 1/83

Standard: 39777 (pełna treść orzeczenia)

Znaczna liczba zarzuconych przestępstw oraz popełnienie ich na terenie kilku województw same przez się nie stanowią ani o wadze sprawy, ani o jej zawiłości, a wobec braku innych okoliczności na te przesłanki wskazujących nie ma podstawy do tego, aby sprawę tę rozpoznał sąd wojewódzki.

Postanowienie SN z dnia 30 czerwca 1973 r., IV KZ 103/73

Standard: 41201 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.